Czy w Krakowie będzie rzeczniczka ds. kobiet? Radni chcą walczyć z wypowiedzeniem konwencji stambulskiej

Dominik Jaśkowiec i Barbara Nowacka / fot. Facebook

Koalicja Obywatelska ma zamiar wprowadzić w Krakowie funkcję rzeczniczki ds. kobiet, która będzie doradzać prezydentowi miasta. Ponadto klub chce przeszkodzić prezydentowi Andrzejowi Dudzie i rządowi w wypowiedzeniu konwencji stambulskiej. Podczas konferencji Dominik Jaśkowiec i Barbara Nowacka zapowiedzieli powstanie ruchu obywatelskiego Rafała Trzaskowskiego.

– Wynik prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest szczególnie istotny, jeśli popatrzymy na Kraków. Jest to najlepszy wynik niePiS-owskiego kandydata w wyborach prezydenckich od początku tego duopolu, który mamy. 270 tys. krakowian – tylu mieszkańców i mieszkanek zdecydowało, by głosować na prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Do tej pory takiego wyniku w Krakowie nie było – mówi Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Jak twierdzi samorządowiec, jest to najlepszy wynik kandydata Platformy Obywatelskiej od 2005 roku. Według polityków Koalicji Obywatelskiej należy stworzyć nowy ruch społeczny, którym zainteresowani będą wyborcy Trzaskowskiego. Sympatycy prezydenta Warszawy chcą otwartej i nowoczesnej Polski, którą zapewnić może nowa inicjatywa.

– Dzisiaj w całej Polsce odbywają się nasze spotkania, gdzie rozmawiamy przede wszystkimi z obywatelkami i obywatelami, którzy zaangażowali się w obywatelską kampanię Rafała Trzaskowskiego, ale również z samorządowcami mówiącymi o tym, jaka może być Polska. Dziś wiemy, że Andrzej Duda nie wygrał wyborów w sposób uczciwy. To nie były uczciwe wybory – mówi Barbara Nowacka, posłanka i przewodnicząca Twojego Ruchu. 

W Klubie pod Jaszczurami o godz. 17. odbędzie się spotkanie z Barbarą Nowacką i Dominikiem Jaśkowcem. Będzie dotyczyło budowania „Nowej Solidarności”. Według Nowackiej wyborców Trzaskowskiego łączy podejście do praworządności, kwestii dot. ochrony klimatu, ochrona praw człowieka i kobiet. 

✅ #NowaSolidarność – co dalej? Z Barbara Nowacka i Dominik Jaśkowiec Przewodniczący Rady Miasta Krakowa 🇵🇱🇪🇺✌

Opublikowany przez Platforma Obywatelska – Małopolska Wtorek, 4 sierpnia 2020

– Rządzący – w tym minister sprawiedliwości – próbują wycofać Polskę z konwencji stambulskiej. Widzimy, jak ważne jest zachowanie obywatelskie. To, że obywatelki i obywatele będą bronić ważnych spraw i prawd – w tym konwencji stambulskiej – informuje Nowacka.

Przewodniczący RMK stwierdził, że chce powołać rzeczniczkę ds. kobiet, która będzie doradzać prezydentowi miasta. Wzorem są inne duże miasta, gdzie istnieją takie instytucje. Według Jaśkowca rzeczniczka pomoże lepiej działać organizacją miejskim, jak i pozarządowym. 

– W związku z tym, że zagrożone jest funkcjonowanie konwencji stambulskiej – bardzo ważnego dokumentu, który zobowiązuje państwo do konkretnych działań i działań na rzecz osób dyskryminowanych i praw kobiet. Na najbliższej sesji klub KO będzie wprowadzał pod obrady rezolucję z apelem do rządu i prezydenta, aby broń Boże tej konwencji nie wypowiadać – stwierdza Jaśkowiec. 

Zobacz także