Czym jest CMS WordPress i czy warto tworzyć w nim stronę internetową ?

Aby łatwo móc zarządzać stroną internetową, prowadzić aktualności, poradnik lub bloga strona internetowa powinna być wyposażona w system zarządzania treścią. Odpowiednia organizacja panelu administratora, automatyzacja funkcji oraz wygodny interfejs to niewątpliwie must have każdego systemu CMS. Nie raz słyszeliśmy że panel uniemożliwia dodanie zdjęć lub praca w nim jest tak trudna że strona została pozostawiona sama sobie.

Czym jest system CMS WordPress ?

Większość stron internetowych realizowanych przez freelancerów, agencje digital (np: https://www.hauerpower.com), tworzona jest w oparciu o ten właśnie popularny system zarządzania. Powodów jest co najmniej kilka jednak najważniejsze to :

Popularność systemu zarządzania cms WordPress

Za wordpressem przemawia to że jest to system darmowy dostępny na licencji opensource co oznacza że nie ma opłat za wykorzystanie go na Twojej stronie internetowej. WordPress to także bogata społeczność deweloperów, programistów oraz ludzi na co dzień korzystających z dobrodziejstw jakie oferuje. Bez problemu w przypadku awarii lub problemów znajdziesz w internecie lub na grupach społecznościowych pomoc, a przy minimalnej wiedzy proste problemy będziesz w stanie samodzielnie rozwiązać. 

 

Jeżeli chodzi o sam CMS edycja przy poprawnie wdrożonym i zintegrowanym systemie jest prosta i intuicyjna, a najważniejsze nie wymaga znajomości kodowania html, php lub pisania styli CSS. Bez problemu w WordPress dodasz nowe rozwiązania za pomocą wtyczek, które stanowią pokaźną bazę w tym systemie CMS. 

Każdy layout oraz funkcjonalność można wdrożyć w WordPress

W przypadku jeżeli chodzi o WordPress nie ma rzeczy niemożliwych. To dzięki temu że integrujemy backend do kodu html, css a nie odwrotnie możemy praktycznie zakodować każdy layout o najbardziej wyszukanych pomysłach i zaawansowanej funkcjonalności. W przypadku tego CMS można pokusić się o tworzenie portali internetowych, sklepów internetowych tj: rozwiązań ecommerce z dedykowaną funkcjonalnością, konfiguratorem i integracją z zewnętrznymi platformami. Więcej informacji o WordPress

 

Możliwości współpracy WordPress ze światem zewnętrznym jest wiele. Mamy do wykorzystania liczne motywy oraz rozwiązania które kosztują od 19$ do 49$ poszerzające nam funkcjonalność panelu administratora, funkcji na stronie bez potrzeby skomplikowanych działań i zatrudniania programistów. 

Łatwa praca w panelu oraz administracja

Kluczem do sprawnej pracy z panelem administracyjnym w WordPress jest odpowiednio przygotowany backend tj: kokpit WordPress. Istnieją dwie drogi zarządzania zależnie na jakie rozwiązanie wdrożenia WordPress się zdecydujemy.

Wdrożenie WordPress oparte na builderze

Obecnie istniej około 16 builderów które możemy wykorzystać we wdrożeniu strony na WordPress. Te najlepsze i najbardziej powrzechne udostępniają nam w wersji darmowej mozliwość stworzenia prostej strony internetowej bez dodatkowych kosztów. W wersi premium oferując dodatkowo usprawnienia dla administratora i gotowe moduły które wystarczy tylko dopasować do swoich potrzeb. 

Popularne buildery WordPress

W przypadku builderów najlpopularniejsze to : 

Elementor – builder dający możliwość edycji zarówno od strony wizualnej jak i klikania po stronie celem edycji elementów online.

DIVI – działa na podobnej zasadzie jednak jest nieco gorszy pod względem możliwości optymalizacji technicznej oraz w sposobie edycji

OXYgen builder – to builder bardziej dla programistów i osób które chcą mieć kontrolę nad kodem.

Wdrożenie indywidualne systemu CMS WordPress – ergonomia i efektywność

Indywidualne wdrożenie systemu daje nam na pewno lepszy kod frontend oraz lepsze wyniki optymalizacji technicznej. Dopasowany kod oraz funkcjonalność WordPressa skrojona na nasze potrzeby w przypadku większych projektów może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem ze względu ergonomii zarządzania panelem administratora oraz efektywniejszym i wydajniejszym kodem frontend.

Wdrożenia stron w WordPress. Ergonomia, użyteczność oraz dostępność dla wszystkich

Jeżeli myślisz o budowaniu ruchu do strony internetowej z wyszukiwarki Google, chcesz aby Twoja strona generowała konwersje oraz sprzedaż warto rozważyć tworzenie strony w doświadczonej agencji interaktywnej. Sama strona internetowa bez analiz grupy docelowej, dopasowania komunikacji oraz budowy strategii nie będzie tak skuteczna jak podczas realizacji jej z uwzględnieniem potrzeb Twoich Klientów, zadania odpowiednich pytań i ustalenia prostej i logicznej struktury oraz architektury. Trudno dzisiaj realizować strony internetowe bez dopracowania technicznego, poprawnej responsywności oraz dopasowania do potrzeb Twojej grupy docelowej. Strona internetowa to przede wszystkim narzędzie pozwalające na zwiększenie sprzedaży i dostarczania danych tak by móc jeszcze lepiej dopasować ofertę i content do oczekiwań użytkowników.

Możliwość rozbudowy oraz elastyczność 

W zależności jak Twój WordPress jest wdrożony powinieneś mieć możliwość edycji wszystkich treści na stronie internetowej. Bez problemu dzięki interfejsowi graficznemu dodasz moduł galerii, recenzji lub posty na blogu, a WordPress zadba o poprawne formatowanie ich na stronie. 

Problemy z WordPress przy złym wdrożeniu

Bywa i tak że na skutek złego wdrożenia lub braku poprawnej implementacji funkcji WordPressa nie będzie on poprawnie generował miniatur lub postów, a w przypadku dodania większej ilości treści do sekcji będą występowały problemy z czytelnością i widocznością ich na mniejszych ekranach. Brak przygotowania WordPress dla różnych objętości tekstu to częsty problem który spotykamy, złe skalowanie elementów graficznych oraz niedopasowanie responsywności WordPressa do mniejszych ekranów to też często bolączka tańszych motywów lub niedrogich wdrożeń strony internetowej na WordPress.

Bezpieczeństwo i optymalizacja WordPressa

WordPress jak każdy system wymaga opieki i administracji. W swojej karierze jako agencja interaktywna spotykamy się często z pytaniami o odwirusowanie WordPressa lub przywrócenie działającej wersji. Dzieje się tak głównie dlatego że nikt nie aktualizuje zarówno wtyczek jak i głównej wersji systemu do najnowszej, a ostatnie zmiany jakie wprowadzono to kilka miesięcy lub poprzedni rok. Niestety WordPress jak każdy system wymaga aktualizacji do najnowszych wersji oraz odpowiedniego zabezpieczenia bazy danych, logowania oraz dostępu do plików. 

Optymalizacja WordPress zarówno techniczna jak i pod względem SEO jest technicznie bardzo łatwa do wykonania. Nie ma ograniczeń odnośnie ustalenia struktury html, zastosowania nagłówków h1-h3 oraz poprawności w zarządzaniu linkowaniem wewnętrznym czy optymalizacji tagów : meta title oraz meta descritpion. 

Jakie są minusy wdrożenia stron na gotowych motywach WordPress

W przypadku wdrożenia budżetowego lub zastosowania tanich motywów dostarczających różne typy i układy problemem może być czas wczytania oraz zbyt duże pliki skryptów js. Należy wystrzegać się motywów które oferują po kilkanaście wersji strony głównej do wyboru oraz podstron, posiadają liczne animacje oraz wodotryski. W praktyce obciążają one zarówno kod html jak i samego WordPressa powodując że nie jest on przyjazny użytkownikom oraz algorytmom Google.

Innym istotnym problemem jest responsywność oraz pięknie wyglądająca wersja demonstracyjna WordPress. Przed zakupem motywu należy dokładnie sprawdzić jak wygląda wersja demo na mniejszych ekranach oraz sprawdzić narzędziami analitycznymi jak np Google Page Speed lub GTmetrix.com jak dany motyw został zakodowany i ile zdobywa punktów na testach.

Najnowsze

Co w Krakowie