Czym jest Stellar Lumens?

Stellar Lumens (XLM) zabrał inwestorów na szaloną przejażdżkę przez większą część 2021 roku. Od stycznia, wartość tej kryptowaluty utrzymywała się na poziomie około 12 centów. Następnie XLM wspiął się aż do 70 centów za monetę. Obecnie handluje się nim w okolicach 27 centów za sztukę. Oznacza to, że jeśli kupiłeś Stellar Lumens na początku roku, i tak podwoiłeś swoją inwestycję.

XLM, podobnie jak Ripple (XRP)- największy konkurent Stellar Lumens, ma duże perspektywy na rozwój. Jeśli Stellar Development Foundation nadal będzie przekonywać do siebie nowych klientów, nie jest trudno sobie wyobrazić, że XLM zyska na wartości. I nie trzeba będzie aż tak dużego ruchu, aby wynagrodzić inwestorów.  

Kolejnym asem w rękawie Stellar Lumens jest to, że podaż lumenów jest ustalona i nie ulegnie zmianie. Z biegiem czasu inwestorzy mogą oczekiwać, że to zwiększy cenę XLM. 

Przy tak wielu zaletach, inwestorzy powinni mieć nadzieję, że XLM będzie zachowywał się w bardziej przewidywalny sposób. Jednak w tej chwili altcoin otrzymuje wysoką korelację z bitcoinem (BTC, którą trudno przeoczyć.

Mając na uwadze te wszystkie informacje, przyjrzyjmy się bliżej możliwościom, które istnieją w Stellar Lumens.

Fot. Materiały prasowe

Dlaczego XLM?

Atrakcyjność kryptowalut polega na tym, że inwestorzy mają dostęp do zdecentralizowanej waluty. Nie oznacza to jednak wyłącznie alternatywy dla waluty fiat. Jest to również działanie poza bankami centralnymi i innymi tradycyjnymi instytucjami bankowymi.

Stellar przyjmuje zdecydowanie inne podejście. Aktywnie poszukuje partnerów dla banków centralnych. Oczywiście jest to do pewnego stopnia samowystarczalne. W końcu 80% banków centralnych jest zaangażowanych w prace nad stworzeniem cyfrowych walut banku centralnego (CBDC). 

W styczniu Stellar podpisał umowę z rządem Ukrainy, aby pomóc w rozwoju infrastruktury oraz wirtualnych aktywów. Zamiarem jest stworzenie własnej cyfrowej waluty banku centralnego we współpracy ze Stellar Development Foundation. Trwają dyskusje, czy  inne banki centralne będą chciały wykorzystać blockchain Stellara do obsługi swoich CBDC.

Implikacja dla XLM jest jasna. Każda transakcja w sieci Stellar, niezależnie od tego, czy jest przeprowadzana w XLM czy nie, wymaga uiszczenia opłaty w lumenach. 

Czy warto kupić Stellar Lumens?

Ponieważ istnieje stała ilość XLM i nie ma planów stworzenia większej ilości, jest prawdopodobne, że wirtualna waluta będzie miała coraz wyższą wartość. Czy jesteś zainteresowany rozpoczęciem handlowania kryptowalutami? Sprawdź, jak kupić stellar.

Chociaż jest to przekonujący argument za kupnem XLM w krótkim i średnim terminie, mniej jasne jest, co to oznacza dla długoterminowej przyszłości lumenów.  W końcu, nie można być buntownikiem poprzez przymilanie się do establishmentu.

Ale to, co może być większym zmartwieniem, to fakt, że waluta ma już poważnego rywala w postaci Ripple. I nie ma gwarancji, że korporacje lub inne banki centralne nie będą używać własnego blockchaina. Jest to jeden z powodów, dla których Stellar Development Foundation, organ nadzorujący i wspierający rozwój blockchaina Stellar, zezwolił na spalenie dużej ilości lumenu w 2020 roku, aby wesprzeć wysiłki marketingowe organizacji. 

Fot. Materiały prasowe

 XLM a bitcoin

Stellar Lumens nie jest bitcoinem, ale ściśle z nim koreluje. Czy oznacza to, że inwestorzy nie rozumieją, czym różnią się te dwie kryptowaluty? Czy może wiedzą, ale po prostu nie ma to dla nich większego znaczenia?

Tak czy inaczej, wielu analityków mówi inwestorom, że zmienność nie powinna ich odstraszyć od XLM. Ja patrzę na to zupełnie odwrotnie. W pewnym momencie, jeśli te altcoiny chcą się odróżnić od bitcoina, muszą zachowywać się w bardziej przewidywalny sposób. W tej chwili, XLM zachowuje się bardzo podobnie do bitcoina.

Dopóki to się nie zmieni, sprawa Stellar Lumens nie wygląda zachęcająco.

Najnowsze

Co w Krakowie