Czym jest trąbka Eustachiusza?

Musisz przeczytać

Ucho środkowe jest połączone z gardłem za pomocą wąskiego kanału – to tzw. trąbka Eustachiusza. Pełni bardzo ważne zadanie w funkcjonowaniu narządu słuchu. Odpowiada za wyrównanie ciśnienia, dlatego jej niedrożność wiąże się z nieprzyjemnymi objawami. Dowiedz się więcej!

Budowa anatomiczna trąbki słuchowej 

Trąbka Eustachiusza określana jest także jako trąbka słuchowa lub przewód Eustachiusza. To kanał o długości ok. 3–4 cm, który stanowi łącznik między uchem środkowym a częścią nosową gardła. Ten narząd po raz pierwszy został opisany w XVI wieku przez Bartolomeo Eustachiego – anatoma pochodzącego z Włoch. 

Ten element jest zbudowany z części chrzęstnej i kostnej. Pierwsza stanowi ok. 2/3 jej długości, jest położona od strony nosogardła i ma spłaszczony kształt. Część chrzęstna leży od strony jamy bębenkowej i warunkach normalnych pozostaje zamknięta, natomiast otwiera się w podczas konieczności wyrównania ciśnienia w uchu środkowym. W miejscu połączenia obu części wyróżnia się cieśń trąbki Eustachiusza o wymiarach ok. 0,5–1 x 2 mm.

Trąbka Eustachiusza u małych dzieci zbudowana jest w większości z części kostnej. Dopiero w późniejszym czasie przewagę stanowi tkanka chrzęstna. Pod względem kształtu u najmłodszych ten kanał jest położony bardziej poziomo. 

Jakie funkcje pełni trąbka Eustachiusza?

Trąbka Eustachiusza, pomimo niewielkich rozmiarów, jest bardzo ważnym elementem ucha. Jej podstawowe funkcje to:

 • wyrównywanie ciśnienia między uchem środkowym i środowiskiem zewnętrznym,
 • ochrona ucha środkowego przed wysokimi dźwiękami,
 • ujście dla nadmiaru wydzieliny z ucha środkowego. 

Przez większość czasu trąbka Eustachiusza pozostaje zamknięta. W momencie zmiany ciśnienia, np. w trakcie jedzenia, ziewania lub kichania, dochodzi do skurczu mięśnia napinacza podniebienia miękkiego, co prowadzi do otworzenia ujścia przewodu słuchowego. Regulacja ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej ma na celu jej ochronę przed ewentualnym pęknięciem w trakcie wzrostu ciśnienia. Przy nierównych wartościach ciśnienia w uchu i środowisku zewnętrznym błona bębenkowa odchyla się, przez co fale dźwiękowe nie są należycie przekazywane, a to skutkuje gorszym słyszeniem. Trąbka Eustachiusza jest więc niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania narządu słuchu. 

Najczęstsze schorzenia trąbki Eustachiusza 

Ponieważ trąbka Eustachiusza jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie gardła, objawy jego schorzeń mogą dotyczyć również jej. Ma stosunkowo wąską średnicę, dlatego łatwo może dochodzić do jej niedrożności. Toczący się stan zapalny w obrębie jej ujścia może prowadzić do obrzęku. 

Do chorób, które najczęściej wywołują niedrożność trąbki słuchowej, zalicza się:

 • zapalenie gardła,
 • zapalenie zatok,
 • alergię,
 • refluks przełyku.

Negatywnie na stan trąbki Eustachiusza mogą wpływać również częste lub nagłe zmiany ciśnienia. Powtarzające się ruchy tkanek w celu wyrównania ciśnienia atmosferycznego mogą działać drażniąco, co prowadzi do rozwoju stanu zapalnego i obrzęku, a tym samym niedrożności kanału.  

Trąbka słuchowa jest połączona z nosogardłem, dlatego też drobnoustroje mogą się przez nią przedostawać do ucha środkowego i prowadzić do rozwoju infekcji. Ze względu na odmienną budowę trąbki, w zależności od wieku, to dzieci są najbardziej narażone na choroby infekcyjne uszu. 

Objawy niedrożności trąbki Eustachiusza 

Obrzęk trąbki Eustachiusza zwykle nie jest groźny, jednak może powodować bardzo dokuczliwe objawy, takie jak np.:

 • uczucie zatkania w uchu,
 • szumy uszne,
 • zaburzenia słuchu,
 • niekiedy ból i kłucie w uchu,
 • zmiana barwy głosu,
 • rzadziej problemy z równowagą. 

Niedrożność trąbki słuchowej zwykle ustępuje wraz z infekcją górnych dróg oddechowych. Jeśli przyczyną jest nagła zmiana ciśnienia, np. po nurkowaniu, dyskomfort najczęściej mija w ciągu maksymalnie kilku godzin. 

Jeżeli przyczyną dyskomfortu jest zmiana ciśnienia, zwykle można skutecznie odetkać ucho poprzez wydmuchiwanie powietrza z jednocześnie zamkniętym nosem. Z kolei długo utrzymujące się objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowy ucha i schorzeń go dotykających? Wejdź na stronę wyrobu medycznego LIX. To krople do uszu, które można stosować przy różnych dolegliwościach. Znajdziesz tam rzetelne informacje na temat narządu słuchu. 

LIX/11141/07/22

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca