Deweloper oszukał nabywców mieszkań na 11 milionów złotych

Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zostało zakończone postępowanie prowadzone przeciwko członkom zarządu i dyrektorowi finansowemu jednej krakowskich spółek zajmującej się budową mieszkań i prowadzącej agencję obsługi nieruchomości.

Sprawa trafi na wokandę po wielomiesięcznej, skrupulatnej pracy śledczych z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, nadzorowanej przez Prokuraturę Rejonową Kraków-Podgórze. Na ławie oskarżonych zasiądą cztery osoby, które odpowiedzą za oszustwa wielkich rozmiarów oraz niezgłoszenie w terminie wniosku o upadłość firmy.

– Według ustaleń śledczych, krakowska spółka kapitałowa, zajmująca się budową oraz sprzedażą mieszkań na terenie naszego miasta i  okolic, nie wywiązała się ze zobowiązań wobec nabywców lokali, narażając ich na straty finansowe sięgające 11 milionów złotych. Deweloper co prawda postawił blok, jednak nie uzyskał pozwolenia na jego użytkowanie, co uniemożliwiło wydanie lokali  pokrzywdzonym. Decydentom zarzucono również, że pomimo złej i nie rokującej poprawy kondycji finansowej spółki, nie zgłosili wniosku o jej upadłość w terminie przewidzianym przepisami prawa. Dodatkowo sprzedając nieruchomość gruntową innemu deweloperowi przekazali mu nieodpłatnie dokumentację architektoniczno-budowlaną o wartości 1 500 000zł, czym działali na szkodę własnej spółki – mówi nam Sebastian Gleń z małopolskiej policji.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego trzem członkom zarządu spółki oraz jej dyrektorowi finansowemu przedstawiono łącznie 22 zarzuty oszustwa wielkich rozmiarów (art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 294 § 1 k.k., a także art. 586 k. s. h. oraz art. 296 § 3 k.k. w zw. z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12 k.k.). 

W ostatnich dniach prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze skierował do sądu akt oskarżenia wobec podejrzanych.  Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie