Diagnoza ADHD u dorosłych, czyli pierwszy krok do zrozumienia siebie

Słyszysz: „ADHD” i natychmiast masz przed oczami dziecko typu żywe srebro – pięciu minut nie usiedzi w miejscu, ma milion pomysłów na minutę, słomiany zapał i nierzadko problemy z nauką. To jednak duże uproszczenie. Nie zawsze ADHD objawia się tak samo i – co ważniejsze – nie mija razem z okresem dojrzewania. Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji na temat objawów i diagnozowania ADHD u dorosłych.

Objawy ADHD u dorosłych – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim trzeba obalić mit, który głosi, że ADHD to roztargnienie lub niecierpliwość. Nad roztargnieniem można zapanować, niecierpliwość okiełznać. Jeśli jednak widzisz u siebie poniższe objawy (nie muszą być wszystkie), rozważ kontakt ze specjalistą.

Problemy z koncentracją – stałe i niezależne od czynników zewnętrznych, np. hałasu. Osoby z ADHD mogą mieć problemy z koncentracją nawet w pustym i cichym pokoju. Galop myśli w ich głowie jest nie do zatrzymania.

Impulsywność – podejmowanie szybkich i nie zawsze przemyślanych decyzji, kupowanie niepotrzebnych rzeczy, nagłe zmiany planów.

Trudność w zarządzaniu emocjami – nieumiejętność powstrzymywania wybuchów złości, łatwość wpadania we frustrację, reagowanie emocjonalne niewspółmierne do sytuacji.

Permanentne problemy z organizacją czasu – niedotrzymywanie terminów, odkładanie spraw i zadań na ostatnią chwilę, zapominanie o obowiązkach.

Oczywiście każdemu czasem może się zdarzyć o czymś zapomnieć, zareagować nerwowo lub podjąć decyzję pod wpływem impulsu. Jeśli jednak masz przekonanie, że twoje trudności rzutują na życie rodzinne i zawodowe, a mimo starań nie potrafisz zapanować nad rzeczywistością, udaj się do specjalisty. W tym wypadku powinien to być psycholog specjalizujący się w diagnozowaniu ADHD u osób dorosłych lub psychiatra.

Jak wygląda diagnoza ADHD u dorosłych?

ADHD to nie grypa i nie da się go zdiagnozować w czasie jednej wizyty, co paradoksalnie jest dobrą wiadomością – kompleksowe badania są dokładniejsze, a wynik bardziej wiarygodny. Diagnoza ADHD u dorosłych Kraków jest przeprowadzana w kilku krokach.

W ramach wywiadu klinicznego psycholog lub psychiatra pyta o styl funkcjonowania teraz i w przeszłości, zauważonych u siebie objawach, problemach.

Kolejny krok to różnorakie testy i kwestionariusze. Mogą wydać się nieistotne, ale to one pomagają usystematyzować wiedzę na temat pacjenta.

Ważnym krokiem jest też rozmowa o dzieciństwie i ustalenie, czy w początkowym okresie życia ADHD ujawniło się w jakikolwiek sposób.

Natomiast z całą pewnością nie da się zdiagnozować ADHD na podstawie testu online. Także diagnoza osobowości nie diagnozuje ADHD, ale jest przydatna do uwypuklenia niektórych objawów, np. impulsywności lub trudności z zarządzaniem czasem.

Mam ADHD, czy warto iść na terapię?

ADHD nie boli, ale utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego po diagnozie warto podjąć leczenie. Najczęściej zalecana jest terapia behawioralno-poznawcza, dzięki której można poznać siebie, wzmocnić samoocenę i łatwiej zapanować nad codziennym chaosem. Niektórym osobom pomaga też psychoterapia psychodynamiczna Kraków.

Czy warto diagnozować ADHD u dorosłych?

Tak. Co prawda ADHD nie zniknie, bo nie jest chorobą i nie można go wyleczyć, ale sama świadomość jego istnienia jest pierwszym krokiem do poprawy jakości życia. Z czasem, przy wsparciu terapeuty, codzienne funkcjonowanie stanie się łatwiejsze.

Najnowsze

Co w Krakowie