Dla niektórych to najdroższy nocleg w życiu. A teraz kosztuje jeszcze więcej!

fot. Pixabay

Nie dość, że nie jest to przyjemny pobyt, to teraz stał się jeszcze droższy! Wizyta w izbie wytrzeźwień kosztuje już ponad 300 zł. W zeszłym roku trafiło tam ponad 11 tys. osób.

Dotychczasowa zapłata za wizytę w Dziale Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul.Rozrywki w Krakowie wynosiła 298 złotych. 30 stycznia minister zdrowia obwieścił, że maksymalna wysokość opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce policji, po waloryzacji wynosi 309,01 zł. I właśnie taka cena od kilku dni obowiązuje krakowian i turystów.

Ukraińcy, Brytyjczycy i oczywiście Polacy

W 2018 roku  Dział Opieki Nad Osobami Nietrzeźwymi zanotował 9793 pobytów, a łącznie przebywało tam 7218 osób. Dodatkowo z ogrzewalni skorzystano 1820 razy, co łącznie daje 11 613 pijanych „gości”. Największą grupę stanowią mężczyźni. Na izbie wytrzeźwień pojawiły się  904 kobiety i 20 małoletnich.

Wyliczono, że w przypadku 561 pobytów, osobami nietrzeźwymi byli turyści i obcokrajowcy mieszkający w Krakowie. Najczęstszą grupą, która pojawiała się w ośrodku byli Ukraińcy, bo zanotowano 188 pobytów. Na drugim niechlubnym miejscu znaleźli się Brytyjczycy, którzy odwiedzili izbę wytrzeźwień 128 razy. Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień gościło również obywateli Irlandii, Niemiec, Norwegii, Francji i USA.  

Najwięcej osób zostało przewiezionych do działu opieki, ponieważ leżały pijane w miejscach publicznych. Przypadki te stanowiły prawie 70 proc. W ok. 88 proc. sytuacji pijani stanowili zagrożenie dla własnego życia i zdrowia. Z kolei 2819 osób trafiło do izby wytrzeźwień z powodu zagrożenia zdrowia lub życia osób trzecich. 

Pijemy coraz więcej

W ciągu ostatnich lat znacznie wzrosło spożycie alkoholu. Tygodnik „Polityka” alarmuje, że wpływy z koncesji w 2018 roku wyniosły ponad 820 mln złotych. Rocznie statystyczny Polak wypija 10 l czystego alkoholu. Jest to znacznie więcej niż w PRL-u!

Najwięcej wypija się alkoholi mocnych, a coraz więcej osób wybiera whisky. Po trunki sięgają coraz częściej młodzież oraz kobiety.  

sj

Zobacz także