Dlaczego cena OC zależy od historii ubezpieczenia samochodu?

Każdy ma swoją historię, ale nie wszyscy mają tę związaną z ubezpieczeniem OC. Jeśli po raz pierwszy będziesz ubezpieczać samochód, to przeczytaj, jak Twoja sytuacja wpłynie na oferowane przez ubezpieczycieli ceny polis. Dowiedz się także, w jaki sposób możesz obniżyć koszt ubezpieczenia OC, godząc się na małe ustępstwa wobec zaufanej osoby!

Jesteś początkującym kierowcą i marzysz o własnym samochodzie. Przez lata jeździłeś autem służbowym i planujesz wreszcie kupić to własne. Martwi Cię jedno – wysokie ceny OC dla kierowców bez historii ubezpieczeniowej. Czy to zawsze musi oznaczać wydatek rzędu 1500 czy 2000 zł? Na szczęście nie! Po pierwsze w takiej sytuacji warto skorzystać z porównywarki Mubi, by znaleźć nie tylko polisę OC, ale także najlepsze ubezpieczenie AC dla samochodu. Po drugie w takim przypadku powinieneś pomyśleć o współwłasności!

Co wpływa na wysokość składki OC?

Zasady działania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To tam znajdziesz informację, że OC jest obowiązkowe i firma prowadząca działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych nie może odmówić Ci ubezpieczenia pojazdu.

Czy to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, ma jakieś konsekwencje poza karami za jego brak? 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i regulowane przez ustawę. W związku z tym każdy ubezpieczyciel oferuje taką samą polisę OC. Nie różnią się one od siebie zakresem, obowiązkami ubezpieczonego i ubezpieczającego, wyłączeniami i zasadami wypłaty odszkodowania. Różnią się jedynie ceną – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Wysokość składki OC określana jest przez ubezpieczycieli. O cenie polisy decyduje nie tylko strategia danej firmy, ale także czynniki, które brane są pod uwagę przy kalkulacji ryzyka wystąpienia szkody. TU analizują statystyki dotyczące szkód, wypadków i kolizji. Dlatego w formularzu ubezpieczeniowym pojawiają się pytania dotyczące parametrów samochodu, sposobu jego użytkowania oraz właściciela auta. 

Ubezpieczyciele pytają między innymi o model i markę pojazdu, pojemność silnika, miejsce parkowania, dodatkowych kierowców, a także o wiek oraz miejsce zamieszkania właściciela samochodu. Oczywiście znajduje się tam także pytanie o historię ubezpieczenia! 

Opowiedz mi historię swoich ubezpieczeń!

Dzięki historii ubezpieczenia samochodu TU mogą sprawdzić, czy kierowca jeździ bezpiecznie i nie powoduje szkód. Jeśli przez wiele lat taki kierowca ubezpieczał pojazd i nigdy nie był sprawcą wypadku lub stłuczki, to można założyć, że w przyszłości też mu się to nie zdarzy.

Oczywiście firmy ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że każdemu może się zdarzyć chwila nieuwagi, oślepienie przez słońce czy splot niekorzystnych zdarzeń, które doprowadzą do powstania szkody. Ubezpieczycielom nie chodzi o jednorazowy błąd, ale o styl jazdy – jeśli dany kierowca regularne powoduje szkody, to nie powinien liczyć na tanie ubezpieczenie OC.

Z drugiej strony właściciel samochodu, który ubezpiecza go od wielu lat, otrzymuje zniżki ubezpieczeniowe – mogą one sięgnąć nawet 60%. Firmy ubezpieczeniowe we własnym zakresie określają, jak owe zniżki są naliczane, lecz możesz być pewien, że bez historii ubezpieczeniowej, ich nie otrzymasz. 

Właśnie dlatego początkujący kierowcy i osoby, które pierwszy raz chcą ubezpieczyć auto, płacą dużo więcej za ubezpieczenie OC – nie mogą oni udowodnić, że jeżdżą bezpiecznie i nie powodują szkód. 

Jeśli interesują Cię dokładne wyliczenia cen OC w zależności od historii ubezpieczenia, to znajdziesz je na stronie mubi.pl/poradniki/cena-oc-a-brak-historii-ubezpieczenia/. Przekonaj się, że nawet kierowca, który pierwszy raz szuka OC, może ubezpieczyć auto za 450 zł!

Współwłasność dla początkujących

Średnia cena ubezpieczenia dla młodych kierowców w wieku 18-24 lata wyniosła w grudniu 1464 zł (źródło: Mubi). To prawie dwa razy więcej niż średnia dla wszystkich kierowców (780 zł). Jednak ci, którzy szukali polisy OC na samochód oraz jednocześnie dzielili się nim z bardziej doświadczonym kierowcą, mogli liczyć na składki w średniej cenie 1082 zł.

To właśnie współwłasność samochodu jest rozwiązaniem dla młodych kierowców oraz tych, którzy po raz pierwszy chcą ubezpieczyć auto. Oczywiście najlepiej wybrać na współwłaściciela pojazdu osobę, która ma wypracowane zniżki ubezpieczeniowe. Dzięki temu młody kierowca zapłaci mniej za OC, a jednocześnie będzie mógł pracować na własne zniżki. 

Rozwiązanie to ma jeden haczyk – jeśli młody kierowca będzie powodował szkody, to wypracowane zniżki stracą obaj współwłaściciele. Warto więc zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Historia ubezpieczenia samochodu jest istotna dla ubezpieczycieli. Dlatego warto nad nią pracować, by po kilku latach (od 3 do nawet 10 lat) otrzymać zniżki na ubezpieczenie OC!

Zobacz także