Dlaczego warto zamieszkać w akademiku?

Rozpoczęcie studiów to dla wielu osób moment, w którym po raz pierwszy w życiu opuszczają rodzinne gniazdo na dłużej niż kilka dni. Wyzwanie to jest o tyle kłopotliwe, że wymaga znalezienia własnego miejsca w – najczęściej – zupełnie obcym mieście. Świeżo upieczony student ma w zasadzie do wyboru dwa rodzaje zakwaterowania: wynajem mieszkania czy pokoju lub akademik. Dzisiaj podpowiadamy dlaczego warto wybrać to drugie!

Studenckie integracje

Życie żaka jest specyficzne pod wieloma różnymi względami, jednak jego najbardziej charakterystycznym elementem z pewnością pozostają studenckie integracje. Nie można się temu dziwić – oderwani od rodziny, znajomych i przyjaciół młodzi ludzie, muszą w jakiś sposób zaspokoić swoje społeczne potrzeby. A nie ma chyba na to lepszego sposobu, niż przebywanie pośród swoich: interesujących się podobnymi tematami, równie zagubionych, podobnie samotnych osób, których losy zostały połączone na drodze zupełnego przypadku.

Akademik będzie najlepszym wyborem, jeśli chcesz doświadczyć studenckiego życia zarówno w jego najlepszym, jak i najgorszym wydaniu. Jak przyznaje wielu byłych mieszkańców domów studenckich, jest to także świetny sposób na znalezienie prawdziwej przyjaźni na całe życie.

Nie tylko zabawa, czyli nauka i przepływ informacji

Chociaż w obecnych czasach dzielenie się wiedzą odbywa się głównie za pośrednictwem Internetu, to w rzeczywistości nic nie zastąpi możliwości pożyczenia notatek z ostatniego wykładu od kolegi z sąsiedniego pokoju. Docieranie do wszelkich materiałów czy zdobywanie najróżniejszych informacji – nawet tych niekoniecznie związanych z nauką – jest znacznie prostsze wtedy, gdy mieszkasz w akademiku pełnym osób, które mają się czym dzielić.

fot. LivinnXPoland

Lokalizacja stancji ma znaczenie

Ze względu na fakt, że głównym zadaniem każdego akademiku jest zapewnienie zakwaterowania na czas studiów, tego rodzaju obiekty wznoszone są na kampusach uczelni lub w ich pobliżu. Mieszkający w domach studenckich żacy mają więc ułatwioną sprawę dojazdów na zajęcia, co dla wielu osób będzie miało całkiem niemałe znaczenie.

Jeśli chodzi natomiast o stancje prywatne, to najczęściej bywają one rozsiane po całym mieście. W tym przypadku można co prawda załapać się na lepsze i gorsze lokalizacje, ale należy wziąć za pewnik, że te pierwsze będą wiązały się ze znacznie większymi, miesięcznymi wydatkami.

Pewnego rodzaju kompromisem mogą być akademiki prywatne. Tego typu budynki stawiane są oczywiście w pobliżu wydziałów szkół wyższych, ale odległość dzieląca miejsce zamieszkania i miejsce nauki najczęściej wciąż będzie większa, niż w przypadku uczelnianych domów studenckich.

To, czego potrzebuje student w jednym miejscu

Władze uczelni wyższych (do pewnego stopnia) zdają sobie sprawę z tego, czego młodzi ludzie potrzebują do życia. Dlatego w większości akademików dostępne są podstawowe udogodnienia: kuchnie, jadalnie, sale nauki, pralnie, niewielkie sale sportowe czy lodówki w pokojach.

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku prywatnych domów studenckich – tutaj mieszkańcy mogą oczywiście liczyć na znacznie więcej. Pośród typowych usprawnień obecnych w obiektach niepublicznych wymienić można: Internet, rowerownie, sale kreatywne i muzyczne czy pokoje gier.

Podsumowanie

Domy studenckie to miejsca, w których możliwe jest zdobycie – niedostępnych nigdzie indziej – życiowych doświadczeń. Warunki panujące w obiektach uczelnianych nie będą odzwierciedlać tych znanych z luksusowych apartamentów, ale może tak być, jeśli zdecydujemy się na akademik prywatny. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że obie formy zakwaterowania nie stanowią najgorszego sposobu na rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu!

Zobacz także