Większy ruch, więcej policjantów na drogach

Prawie 1500 małopolskich policjantów ruchu drogowego będzie w długi czerwcowy weekend nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa. Jeśli zajdzie potrzeba, mają kierować ruchem tam, gdzie pojawią się korki. Ale przede wszystkim będą wyłapywać piratów drogowych i pijanych kierowców. Pod szczególnym nadzorem będzie Zakopianka.

Jak co roku, w związku z długim weekendem związanym ze Świętem Bożego Ciała, w dniach od 15 do 19 czerwca znacznie zwiększy się ruch pojazdów. Może to powodować utrudnienia na drogach, a co za tym idzie wzrost zagrożenia bezpieczeństwa.
Prawie 1500 małopolskich policjantów ruchu drogowego będzie w tym czasie nadzorować główne szlaki komunikacyjne województwa, udzielać wskazówek i rad kierującym, a w przypadku tworzenia się tzw. korków będą upłynniać ruch i kierować pojazdy na drogi objazdowe.

Biorąc pod uwagę doświadczenie z lat ubiegłych, policjanci stałym nadzorem obejmą miejsca na Zakopiance, gdzie zazwyczaj dochodzi do zatorów. Miejsce tego szczególnego nadzoru policji to:
-Zjazd z A-4 na ul. Zakopiańską (Węzeł Południe).
-Ciąg skrzyżowań z sygnalizacją świetlna na ul. Zakopiańskiej.
-Góra Libertowska.
-Skrzyżowanie DK 7 i DK 28 oraz S7 i DK 28 (Skomielna Biała).
-miejscowość Klikuszowa (powiat nowotarski)

Policjanci mają zdecydowanie reagować na wykroczenia i przestępstwa wpływające na liczbę wypadków drogowych i ich ofiar, przede wszystkim na:
•nadmierną prędkość,
•wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych,
•wymuszanie pierwszeństwa przejazdu;
•niezapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących samochodem;
•przewożenie dzieci niezgodnie z przepisami;
•kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu;
•obowiązek posiadania przez pieszych elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Policja ostrzega też, że w czwartek, 16 czerwca, kierujący mogą napotkać na drogach procesje związane z uroczystościami „Bożego Ciała”. W tych miejscach, na czas ich trwania, ruchem kierować będą policjanci oraz inne osoby do tego uprawnione. – Zachowajmy wówczas szczególną ostrożność i stosujmy się do poleceń wydawanych przez kierujących ruchem – apelują policjanci. Proszą też kierujących jednośladami o wyobraźnię, ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do panujących warunków, a kierujących samochodami o zwracanie większej uwagi na motocyklistów. – Motocyklista w zderzeniu z pojazdem ma małe szanse wyjścia z niego bez obrażeń – przypominają funkcjonariusze drogówki i dlatego apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach.

W trosce o bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego, w niedzielę 19 czerwca policjanci będą prowadzić ogólnowojewódzkie działania „Bezpieczny motocyklista”. W ramach tej akcji, funkcjonariusze mają m.in kontrolować przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących motocyklami.
Niestety od początku roku na małopolskich drogach zginęło już 8 motocyklistów tj. o 4 więcej niż w tym samym czasie roku ubiegłego.

Policjanci mają też rady, aby podróż była bezpieczna. Warto pamiętać, że:
•wsiadając za kierownicę należy być trzeźwym, wyspanym i wypoczętym,
•należy zaplanować podróż, uwzględniając czas na odpoczynek,
•jadąc z przyczepą obwiązują niższe dopuszczalne prędkości – na autostradzie i drodze ekspresowej; 80 km/h, na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym 70 km/h,
•zapięcie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych – to najprostszy sposób zadbania o bezpieczeństwo,
•aby bezpiecznie prowadzić pojazd, należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze – nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych, w których giną ludzie,
•zamiar skręcania należy sygnalizować z odpowiednim wyprzedzeniem – pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania – nie zawsze inny uczestnik ruchu zachowa się zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego.

Ograniczenia w ruchu:
15 i 16 czerwca 2022 roku obowiązują ograniczenia ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton:
15 czerwca (środa) – w godz. 18.00 – 22.00
16 czerwca (czwartek) – w godz. 8.00 – 22.00;

Statystyka ubiegłorocznych wyjazdów:
Podczas ubiegłorocznego wydłużonego weekendu „Bożego Ciała” (w dniach od 2 do 6 czerwca 2021 r.), doszło do 40 wypadków, w których zginęła 1 osób, a 45 zostało rannych. Ponadto odnotowano 431 kolizji.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie