Dofinansowanie do okularów korekcyjnych przez pracodawcę – dla kogo i jak często?

Zakup okularów wiąże się z wysokimi kosztami, ale można je zmniejszyć poprzez dofinansowanie od pracodawcy. Według Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej pracownikowi wykonującemu pracę przy komputerze przysługuje refundacja kosztów poniesionych na okulary korygujące wadę wzroku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ubiegać się o dofinansowanie, jak często można otrzymać zwrot kosztów poniesionych na okulary i komu przysługuje zwrot.

Czy pracodawca ma obowiązek zwrotu za okulary korekcyjne?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, jeśli spełnione są określone warunki. Zgodnie z § 8 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. dotyczącego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach z monitorami ekranowymi – pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza. Dotyczy to sytuacji, w których badania okulistyczne przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą konieczność ich stosowania podczas pracy przy monitorze.

Komu przysługuje dofinansowanie do okularów przez pracodawcę?

Dofinansowanie do okularów od pracodawcy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym na zlecenie. Definiuje to kodeks pracy, który pod pojęciem pracownika rozumie każdą osobę zatrudnioną przez daną firmę. Jednak sama forma zatrudnienia nie wystarczy, aby otrzymać dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych. 

Refundacja okularów przez pracodawcę przysługuje, jeśli: 

  • Każdego dnia w swojej pracy przed monitorem pracownik spędza co najmniej 4 godziny. Co ważne dotyczy to zarówno osób, które pracują na komputerach stacjonarnych, laptopach, jak i tabletach czy smartfonach.
  • Pracownik otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności noszenia okularów korekcyjnych. 

Według przepisów BHP pracodawca nie może odmówić zwrotu kosztów poniesionych za zakup okularów korekcyjnych, gdy zostaną spełnione powyższe warunki. 

Jak często można starać się o dofinansowanie okularów przez pracodawcę?

Przepisy w kodeksie pracy nie definiują jednoznacznie, jak często pracownik może otrzymać dofinansowanie do okularów. Dlatego w wielu firmach określa ten aspekt wewnętrzny regulamin. Najczęściej jest to co 4 lata, gdyż zwrot kosztów poniesionych na zakup okularów następuje na podstawie badań okulistycznych od lekarza medycyny pracy, które obowiązek przeprowadzenia przypada na co 4 lata. Jeśli jednak pracownikowi pogorszył się wzrok, może zgłosić w firmie potrzebę wykonania badań okresowych szybciej. 

Także lekarz medycyny pracy może podczas kontroli zalecić częstsze badania niż co 4 lata, np. gdy wada wzroku ma tendencję do szybkiego się pogłębiania. Taka sytuacja traktowana jest jako zmiana stanu zdrowia i występuje uzasadnia konieczność wcześniejszej kontroli. 

Jaka jest kwota dofinansowania na nowe okulary z firmy?

Zakup markowych okularów korekcyjnych wiąże się z dość sporymi kosztami. Nic więc dziwnego, że wielu pracowników zastanawia się, jak wysokie dofinansowanie od pracodawcy na oprawki może otrzymać. Kwoty refundacji także nie określają przepisy. Zatem zwrot poniesionych kosztów następuje według zasad ustalonych w danym zakładzie pracy. W niektórych korporacjach firma pokrywa nawet 100% kosztów poniesionych przez swojego pracownika na zakup soczewek kontaktowych i okularów. W innych może to być 70% lub 50%, a resztę zatrudniony musi dopłacić z własnej kieszeni. 

Pracodawca może też wprowadzić limit kwoty, do której będzie zwracał poniesione koszty. Powinien on zostać uwzględniony w regulaminie pracy lub w formie zarządzenia. Zazwyczaj dofinansowanie zakupu okularów do komputera uwzględnia średni koszt modeli ze standardowymi szkłami i oprawkami. 

Czy soczewki kontaktowe podlegają refundacji przez pracodawcę?

Jeszcze do niedawna przepisy wskazywały jedynie na możliwość dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych. Jednak w 2023 roku rząd wprowadził nowelizację rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w ekrany. Zmiany zapewniły również możliwość otrzymania zwrotu części kosztów poniesionych na zakup szkieł kontaktowych w celu korekcji wzroku. Dofinansowanie do soczewek kontaktowych przysługuje po spełnieniu tych samych wytycznych, które obowiązuje dla okularów korekcyjnych. 

Jak wygląda proces zakupu soczewek lub okularów korekcyjnych z dofinansowaniem od pracodawcy?

Pracodawca kieruje pracownika na okresowe badania lekarskie. W skierowaniu musi zaznaczyć, że spędza on przy monitorze co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy, czyli minimum 5 godziny. Lekarz medycyny pracy przeprowadza badania i jeśli stwierdzi potrzebę stosowania okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych podczas pracy przy komputerze, to wystawia stosowne oświadczenie. Pracownik zgodnie z zaleceniami na recepcie dokonuje zakupu okularów lub soczewek w dobrym salonie optycznym. Następnie składa wniosek o zwrot poniesionych kosztów do działu kadr lub bezpośrednio do przełożonego. Dołączyć musi zaświadczenie lekarskie i oryginał faktury na zakup. 

W niektórych firmach konieczne może być wypełnienie dodatkowych formularzy lub wniosków, dlatego warto zapoznać się z wewnętrznymi procedurami. Ostatnim etapem jest weryfikacja przez kadry dostarczonej dokumentacji i zwrot kosztów zgodnie z wewnętrznymi regulaminami. 

Najnowsze

Co w Krakowie