Domena internetowa – jak wybrać i gdzie ją zamówić?

Każda strona www potrzebuje unikalnego adresu, który umożliwia jej rozpoznawanie przez wyszukiwarki oraz użytkowników. Takim adresem jest tytułowa domena internetowa. Podpowiadamy, czym się charakteryzuje i jak wybrać odpowiednią.

Domena internetowa – definicja

Najprościej rzecz ujmując, domena internetowa to adres strony www w sieci. Bez niego nie jest możliwe opublikowanie żadnej witryny. Domena pełni też rolę wirtualnej wizytówki, po jej wpisaniu w przeglądarce użytkownicy są przekierowywani na wskazany przez nich adres. Warto pamiętać, że domeny są używane nie tylko do wyświetlania stron www, ale również adresów e-mail oraz innych popularnych usług internetowych.

Takie adresy internetowe składają się z dwóch członów. Pierwszy to nazwa główna, której treść może być dowolna i jest wybierana przez osobę rejestrującą daną witrynę. Przykładowo, może to być odwołanie do nazwy prowadzonej działalności gospodarczej. Druga część domeny to końcówka, zwana też rozszerzeniem. Takie końcówki zaczynają się od kropek i są różne dla każdego kraju. W przypadku Polski może to być .pl, .com.pl, a Wielkiej Brytanii .co.uk.

Gdzie zamówić domenę internetową?

Zamówienie domeny internetowej nie należy do trudnych i czasochłonnych czynności. Aby to zrobić, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm specjalizujących się w rejestrowaniu takich adresów. Cena takie rejestracji bywa zróżnicowana i uzależniona od rodzaju rozszerzenia, a niekiedy od popularności wymyślonej przez siebie nazwy.

Średnio, jest to około 30-40 złotych. Warto pamiętać o tym, że domena internetowa nie jest nabywana na wieczność. Trzeba się liczyć z koniecznością jej regularnego przedłużenia. W większości przypadków odbywa się to raz na rok, ale niektóre firmy oferują opcje dające możliwość rzadszego przedłużania. Zazwyczaj, koszt takiej czynności waha się pomiędzy 50 a 100 złotych.

Wybór dobrej domeny

Wybierając domenę internetową, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Ich bagatelizowania może skutkować dokuczliwymi problemami na dalszych etapach prowadzanie wirtualnej działalności. Po pierwsza, warto pamiętać, że nazwa powinna być krótka i chwytliwa. Dzięki temu użytkownicy sieci nie będą mieli problemu z jej zapamiętań i bez problemu wrócą na wybraną stronę internetową. Rozszerzenie powinno być dopasowane do charakteru prowadzonej działalności. Ponadto, o ile to możliwe zawsze warto stawiać na znane i rozpoznawalne końcówki, w przypadku naszego kraju najlepsze opcje to .pl i .com.pl.

Jeżeli przedsiębiorca skupia się na rynku zagranicznym to powinien stawiać na międzynarodowe rozszerzenia, na przykład .com lub .org. Przed zakupem wybranej domeny, warto też sprawdzać warunki umowy oferowanej przez daną firmę, aby uniknąć konieczności opłacania zbyt dużych, niepożądanych kosztów. Ponadto, uznane firmy rejestrujące takie adresy dają możliwość bezpłatnej zmiany DNS oraz darmowego zarządzania rekordami DNS. Nie bez znaczenia jest też możliwość bezproblemowego uzyskania istotnego kodu authinfo.

Więcej na temat tego jak wybrać domenę dowiesz się z artykułu: https://jakwylaczyccookie.pl/2023/06/13/jak-wybrac-idealna-domene-dla-swojej-firmy/

Najnowsze

Co w Krakowie