Donald Tusk w Krakowie zapowiedział „narodowy plan obrony i odstraszania Tarcza Wschód”

 – Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, te 10 mld zł uruchomiliśmy już w tej chwili, te prace zaczęliśmy, tak, aby granica polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny. Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania –  powiedział w sobotę premier Donald Tusk w Krakowie. 

Premier Donald Tusk i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego. 

Premier Tusk mówił o  filarach bezpiecznej Polski. Zapowiedział inwestycje w fortyfikacje na wschodniej granicy i system obrony powietrznej.

– Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem Tarcza Wschód. A więc system fortyfikacji, umocnień, unowocześnienia 400 km granicy z Rosją i Białorusią. To będzie element odstraszania, strategia odpychania wojny od naszych granic – wyliczał premier 

— Robimy to po to, żeby odstraszyć przeciwnika. Żeby ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, żeby ci wszyscy, którzy w swoich planach mają atak i agresję na naszych sojuszników i nasz kraj, żeby usłyszeli tu z krakowskiego rynku: wara od Polski! Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna dzięki własnym działaniom i własnym sojuszom — dodał premier. – To będzie strategia odstraszania przeciwnika – zaznaczył. Premier przekazał, że te prace już się zaczęły.

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że „w 80. rocznicę zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino nakreślamy plany, żeby Polskę zanieść następnym pokoleniom”.

– Premier przedstawił założenia wielkiego planu bezpiecznej Polski. Od wschodu od najeźdźcy, który niezmiennie przez pokolenia w różnych sposobach starał się wprowadzać na naszych ziemiach zniszczenie, głód, śmierć i cierpienie. Tak jak zwycięska Bitwa Warszawska, jak sygnał wolności spod Monte Cassino, tak dzisiaj zjednoczenie i współpraca, porozumienie i wspólne budowanie w NATO i Unii Europejskiej jest naszym głównym zadaniem – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Podczas uroczystości nastąpiło także nadanie imienia patrona, ustanowienie Święta Dowództwa oraz wręczenie Chorągwi Wojska Polskiego Dowództwu 2. Korpusu Polskiego – Dowództwu Komponentu Lądowego.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie