Drag Queen podcinająca gardło lalce z wizerunkiem abpa Jędraszewskiego… niewinna

Jest wyrok w głośnej sprawie toczącej się przed poznańskim sądem. Blisko trzy lata temu Drag Queen podcięła gardło lalce z wizerunkiem abpa Marka Jędraszewskiego., symulując zabójstwo metropolity krakowskiego. Prokuratura oskarżała Marka M. o „publiczne nawoływanie do zabójstwa duchownego oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych”. Sąd wydał wyrok – uniewinniający.

W 2019 roku, podczas gali finałowej konkursu Mr. Gay Poland w jednym z poznańskich klubów, Drag Queen podcięła gardło dmuchanej lalce, która na twarzy miała przyklejony wizerunek abpa Marka Jędraszewskiego. Występ Marka M, pseudonim Mariolka Rebell, był reakcją na słowa głowy krakowskiego Kościoła o tęczowej zarazie.
Występ z symulacją zabójstwa metropolity krakowskiego wywołał oburzenie. Organizatorzy konkursu Mr. Gay Poland przepraszali, zrobiła to także sama Drag Queen. Prokuratura uznała występ za publiczne nawoływanie do zabójstwa duchownego oraz o nawoływanie do nienawiści na tle różnic wyznaniowych. Akt oskarżenia przeciwko Markowi M. trafił do poznańskiego sądu.

Właśnie zapadł wyrok uniewinniający w tej sprawie. W piątek, 24 czerwca 2022, Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu oczyścił Drag Queen ze stawianych jej przez prokuraturę zarzutów. Uzasadniając werdykt sędzina prowadząca rozprawę mówiła, że „rolą sądu nie jest pełnienie funkcji recenzenta, a tym bardziej cenzora sztuki”. – Nie ma znaczenia, czy ten występ się komuś podobał, czy też nie w zakresie jego wrażliwości artystycznej – stwierdziła.

Wyrok nie jest prawomocny, prokuratura może się od niego odwołać.

(red)

Jak wybrać odpowiedni rodzaj myjni przemysłowej?

Najnowsze

Co w Krakowie