DRASTYCZNE DZIAŁANIA RZĄDU WS. KORONAWIRUSA! Wiele miejsc pozamykanych!

Musisz przeczytać

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zostają przywrócone wszystkie granice w Polsce. Rząd zamyka granice dla cudzoziemców, Polacy wracający do kraju będą kierowani na 14-dniową kwarantannę. Na razie nie ma zakazu przemieszczania się po kraju. Od soboty zamknięte będą galerie handlowe, otwarte będą jedynie sklepy spożywcze. Zamknięte mają być restauracje, kawiarnie i puby.

Granice zostały zamknięte na 10 dni z możliwością przedłużenia na 20 dni, a nawet na miesiąc. -To decyzja strategiczna i przemyślana – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.- Za nami pójdą inne państwa- dodał.

Od niedzieli zostają wstrzymane wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe, do kraju będzie można wrócić tylko samochodem. Na granicach będą rygorystyczne kontrole, każdy przyjeżdżający będzie miał mierzoną temperaturę i zostanie przeprowadzony z nim wywiad. – Musimy zamknąć granice przed koronawirusem – podkreślał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Cudzoziemcy będą  tylko w wyjątkowych przypadkach wpuszczani do Polski, ale trafią na 14-dniową kwarantannę. Taką izolacją zostaną objęci także wszyscy Polacy wracający z zagranicy. Jeżeli nie ktoś nie będzie miał objawów chorobowych, kwarantannę odbędzie w domu.

W internecie od jakiegoś czasu zwoływali się zwolennicy zamknięcia galerii handlowych. W tej sprawie decyzja też już zapadła. Od soboty zamknięte zostają wszystkie galerie handlowe, zakaz nie obejmuje sklepów spożywczych, drogerii i aptek oraz punktów usługowych, np. pralni. Centra handlowe mają być zamknięte na co najmniej 14 dni. Ten okres też może być wydłużony. Decyzja o ewentualnym wydłużeniu ograniczeń w handlu zostanie podjęta najwcześniej za tydzień. Poza galeriami handlowymi sklepy inne niż spożywcze mogą być otwarte.

Kolejne ograniczenie dotyczy restauracji, kawiarni, pubów, dyskotek. I one mają być zamknięte co najmniej na dwa tygdonie. Restauracje mogą świadczyć usługi jedynie na wynos lub z dowozem.

Rząd zdecydował także, że nie mogą się odbywać zgromadzenia publiczne, w których uczestniczy więcej niż 50 osób.

– Wolimy dmuchać na zimne. To są trudne decyzje, ale mam nadzieję, że one pozwolą nam uniknąć jeszcze trudniejszych czasów – powiedział szef polskiego rządu. – Od tego jak się teraz zachowamy, zależy los nas wszystkich – dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jeszcze w piątek 13 marca 2020 roku rozporządzenia dotyczące nowych zakazów i ograniczeń zostaną opublikowane w Dzienniku Ustaw.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca