Drzewko „Gnat” upamiętni aktora Teatru STU i serialowego Boczka

Drzewko „Gnat” naprzeciwko Teatru STU upamiętni aktora Dariusza Gnatowskiego. Żywy pomnik aktora tego teatru i słynnego Arnolda Boczka z serialu „Świat według Kiepskich” zostanie posadzone w poniedziałek, 24 maja 2021 roku.

Drzewko „Gnat” jako upamiętnienie zmarłego w ubiegłym roku Dariusza Gnatowskiego to inicjatywa dyrekcji Krakowskiego Teatru Scena STU. Dariusz Gnatowski przez lata grał na scenie tego teatru. Pomysł znalazł uznanie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie i w poniedziałek, 24 maja 2021 o godz. 16.30 na pasie zieleni Alei Krasińskiego zasadzone zostanie drzewko, które upamiętni zmarłego 20 października ubiegłego roku Dariusza Gnatowskiego.

„Drzewko nosić będzie imię „Gnat”, odzwierciedlające pseudonim aktora, jakim nazywali go współpracownicy ze sceny Krakowskiego Teatru Scena STU, z którym Dariusz Gnatowski związany był od początków swojej kariery. Jego odejście było największym ciosem, jaki pandemia koronawirusa zadała całej Rodzinie STU, dla której na zawsze pozostanie on Bratem i Przyjacielem. Stąd inicjatywa Dyrektora Teatru Scena STU Krzysztofa Pluskoty aby zasadzenia drzewka, w sposób symboliczny i dosłowny jednocześnie, utrwaliło w Krakowie pamięć o Dariuszu Gnatowskim jako serdecznym człowieku i charyzmatycznym aktorze” – czytamy w komunikacie informującym o żywym pomniku serialowego „Boczka”.

„Gnat” będzie rósł naprzeciwko sceny, na której Gnatowski zadebiutował w 1985 roku rolą w „Wariacie i Zakonnicy” S. I. Witkiewicza. Spektakl ten stał się prawdziwym fenomenem, będąc granym nieprzerwanie przez 35 lat. W Teatrze STU Dariusza Gnatowskiego można było przez lata zobaczyć w takich spektaklach jak „Ubu król”, „Pan Twardowski”, „Markietanki”, „Czekając na Godota”, „Zemsta”, „Biesy”, „Król Lear” czy „Rewizor”. Największą popularność przyniosła mu rola Arnolda Boczka w serialu telewizyjnym „Świat według Kiepskich”.

Dariusz Gnatowski (fot. Teatr STU)

Dariusz Gnatowski zmarł w wieku 59 lat. Został pochowany na krakowskim cmentarzu Podgórskim.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie