Duda będzie rządził Krakowem?!

Musisz przeczytać

Podczas gdy Łukasz Gibała walczy ze wszystkich sił, aby krakowianie zechcieli odwołać z urzędu Jacka Majchrowskiego, w PiS-ie już toczą się boje i spory o to, kto będzie kandydatem tej partii na prezydenta Krakowa. I okazuje się, że „podopieczni” Jarosława Kaczyńskiego sypią pomysłami jak z rękawa.

W gronie kandydatów coraz częściej mówi się o radnym sejmiku województwa małopolskiego Janie Dudzie (PiS), ojcu Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. To dla zwolenników obecnego prezydenta kraju byłby kandydat niemal idealny. Poza tym, Jan Duda jest profesorem, a to w stolicy Małopolski, czyli mieście, w którym wszelkie tytuły naukowe odgrywają niebagatelną rolę, daje mu olbrzymią przewagę nad pozostałymi.

Wszystko w rękach Kaczyńskiego

Jan Duda, ojciec Andrzeja Dudy, Prezydenta RP / fot. malopolskie.pl
Jan Duda, ojciec Andrzeja Dudy, Prezydenta RP / fot. malopolskie.pl

Duda urodził się w Starym Sączu, ale swoje dorosłe życie związał z Krakowem. Jest profesorem nauk technicznych, profesorem zwyczajnym Akademii Górniczo – Hutniczej. Pracował na wielu polskich uczelniach, odbywał też straże zagraniczne. W ostatnich wyborach, z powodzeniem, ubiegał się o mandat radnego. Namawiany był także przez władze partii na start w wyborach do Sejmu RP, ale się na to nie zgodził.

Na stanowisku prezydenta Krakowa byłby zaufanym człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego, bez którego wiedzy i zgody nic w PiS-ie się nie dzieje. I właśnie to może być błogosławieństwem i zarazem przekleństwem potencjalnego kandydata. Do tej pory bowiem szef PiS-u nie zajął oficjalnego stanowiska w sprawie odwołania prezydenta Krakowa. Mimo że obaj panowie politycznie bardzo się różnią, to Kaczyński jest wdzięczny Majchrowskiemu za sprawne zorganizowanie pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. O tym, jak wiele ten symbol znaczy w PiS-ie nikogo przekonywać nie trzeba.

Tak więc teraz niemal wszystko zależy od Prezesa. Jeśli ten zechce, wskaże Jana Dudę na prezydenta Krakowa. Dokładnie to samo zrobił niegdyś z Andrzejem Dudą, który z nieznanego polityka – po namaszczeniu przez Prezesa – stał się prezydentem kraju.

„Popłyną” na ŚDM?

Na giełdzie nazwisk potencjalnych kandydatów PiS-u pojawia się także były miejski radny, a obecnie wojewoda Józef Pilch. Ten ma spore poparcie w centrali, ale u lokalnych polityków partii wywołuje skrajne emocje. Poza tym, gdyby doszło do odwołania Majchrowskiego, na pewno przyczyną się do tego Światowe Dni Młodzieży.

Jeśli więc ta impreza Kościoła się nie uda, wówczas „popłynie” na niej i Pilch, który w znacznie większej mierze niż Majchrowski jest odpowiedzialny za organizację ŚDM.

Gowin alternatywą

Jaroslaw Gowin fot. Jan Lorek
Jarosław Gowin / fot. Jan Lorek

Co natomiast w przypadku, gdy Kaczyński nie opowie się jednoznacznie za odwołaniem Majchrowskiego i nie da swoim wyborcom jasnego sygnały, aby w referendum zagłosowali przeciwko prezydentowi?

Tutaj wskakuje kolejny kandydat, o którym mówi się niemal od początku – Jarosław Gowin. Minister nauki i szkolnictwa wyższego ma niskie notowania u Prezesa i ten najchętniej pozbyłby się go z Warszawy. Jak twierdzą niektórzy politycy z otoczenia Gowina, obecne stanowisko także nie zaspokaja jego politycznych ambicji.

Dla zwolenników teorii spiskowych, kandydatura Gowina to woda na młyn, bo ten jest wujkiem inicjatora referendum, Łukasza Gibały. Z kolei jego bliską współpracowniczką jest była małopolska radna, a obecnie podsekretarz stanu Jadwiga Emilewicz, typowana na komisarza, który obejmie rządy po odwołaniu Majchrowskiego.

Łukasz Mordarski

fot. Jan Lorek

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

6 KOMENTARZE

6 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca