Duże podwyżki dla władzy. Najpierw centralnej, potem samorządowej

Musisz przeczytać

Od 1 sierpnia podwyżki dostaną członkowie rządu, posłowie i senatorowie. Prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o podwyżkach dla władzy centralnej. A wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że w poniedziałek do Sejmu trafi projekt ustawy o podwyżkach dla władzy samorządowej – wójtów, burmistrzów, prezydentów, starostów, marszałków i radnych.

W ubiegłym roku propozycje podwyżek dla władzy wywołały burzą. Rządzący dogadali się z opozycja, ale po oburzeniu opinii publicznej wycofano się z podwyżek. Teraz okazuje się, że można podnieść pensje posłom i senatorom bez sejmowej ustawy. Nie tak dawno prezes PiS zdecydował o obcięciu pensji posłom o ok. 20 proc., teraz rządzący (zapewne za zgodą prezesa PiS) podnoszą je o 60 proc.

Obowiązujące przepisy mówią, że uposażenie parlamentarzystów to 80 proc. wysokości wynagrodzenia wiceministra w randze podsekretarza stanu. Do tej pory wiceministrowie zarabiali nieco ponad 10 tys. zł brutto. Na mocy rozporządzenie podpisanego przez prezydenta ich pensje wzrosną o ponad 6 tys. złotych. Podwyżka wynosi więc 60 proc. Posłowie otrzymywali do tej pory ok. 8 tys. zł brutto. Teraz dostaną o 4,8 tys. złotych więcej. Do tego będą otrzymywać dietę wyższą o 1,5 tys. złotych.

RMF FM wylicza nowe zarobki najważniejszych osób w państwie. „Premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu otrzymywać będą miesięcznie w sumie 20,5 tysiąca złotych. Podwyżki obejmą także m.in. wicemarszałków Sejmu i Senatu, wicepremierów i prezesa Najwyższej Izby Kontroli: oni, jak wylicza Interia, dostaną od 1 sierpnia ponad 14 200 złotych wynagrodzenia zasadniczego i ponad 4 tysiące złotych dodatku funkcyjnego. W sumie niespełna 17 800 złotych zarobią m.in. ministrowie, szefowie kancelarii prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji czy prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Prezes Narodowego Banku Polskiego zarobi natomiast miesięcznie w sumie ponad 20,5 tysiąca złotych brutto” – podaje RMF FM.

Okazuje się, że to nie koniec podwyżek dla władzy. Teraz przyjdzie czas na samorządowców. Ustawę dająca podwyżkę radnym i prezydentom miast zapowiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Poseł z Krakowa zapowiedział na Twitterze, że ustawa w tej sprawie trafi do Sejmu w poniedziałek.

Nowa ustawa ma także dać podwyżkę prezydentowi Andrzejowi Dudzie (i jego poprzednikom), który zatwierdził dużą podwyżkę dla posłów i ministrów.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca