Dwa Centra Muzyki w Krakowie? Sejmik apeluje do prezydenta, a ten mówi, że już jest po dyskusji

Czy w Krakowie powstaną dwa Centra Muzyki? Jedno na Grzegórzkach, budowane przez województwo małopolskie, a drugie w Cichym Kąciku, stawiane przez miasto Kraków? Wszystko na to wskazuje. Wprawdzie sejmik małopolski zaapelował właśnie do prezydenta o powrót do wspólnej inwestycji na Grzegórzkach, ale Jacek Majchrowski uważa, że jest już po dyskusji w tej sprawie.

Scenariusz, w którym w Krakowie będą budowane dwa Centra Muzyki, staje się coraz bardziej realny. Miasto chce budować obiekt dla swoich orkiestr w Cichym Kąciku. Województwo nadal snuje plany dotyczące Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Na powrót do jednej, wspólnej inwestycji nie ma już chyba żadnych szans.

Sejmik jeszcze apeluje

Na poniedziałkowej (28 grudnia 2020) sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego radni przyjęli oświadczenie w sprawie budowy Centrum Muzyki w Krakowie. To apel o powrót do wspólnej inwestycji miasta i województwa.

„Województwo Małopolskie podtrzymuje chęć wspólnej z Gminą Miejską Kraków realizacji przedsięwzięcia, ale w dotychczasowej formie tj. w postaci jednego wspólnego budynku będącego siedzibą trzech krakowskich orkiestr: Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonii Krakowskiej, zlokalizowanego na Grzegórzkach – przyszłej Dzielnicy Muzyki” – czytamy w przyjętym oświadczeniu, przygotowanym przez radnych PiS.
Rozwoju Województwa Małopolskiego oraz przyszłe korzyści dla mieszkańców Krakowa i regionu całej Małopolski związane z powstaniem Centrum Muzyki w Krakowie oświadcza z pełną stanowczością, że nigdy nie porzucił idei i nie zrezygnował z budowy Centrum Muzyki na Grzegórzkach.

Województwo Małopolskie złożyło wniosek o uzyskanie dofinansowania inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który uzyskał pozytywną opinię z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Samorząd Województwa Małopolskiego nigdy nie wycofał się z realizacji zamierzenia, a wręcz przeciwnie, dołożył wszelkich starań i podejmuje dalsze kroki w celu uzyskania finansowania tak zaawansowanej i ważnej dla wszystkich inwestycji” – oświadczył sejmik.

Już jest po obiedzie

Na apel ekspresowo odpowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. We wtorkowej rozmowie w Radiu Kraków stwierdził, że dyskusji o powrocie do wspólnej inwestycji już nie będzie.

Tak będzie wyglądać Centrum Muzyki w Cichym Kąciku

Zdjęcie 1 z 14

(Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

– My chcemy wybudować Centrum Muzyki. Zrobiliśmy harmonogram, który jest trzymany co do dnia. To drugie Centrum Muzyki się rozchodzi. Miała być Akademia Muzyczna, nic nie ma. Miało być centrum wspólne miasta i województwa, konkursu nie ma. My jesteśmy po konkursie, w trakcie projektowania – mówił prezydent w Radiu Kraków.

Pytany, czy możliwa jest zmiana decyzji, jeśli okaże się, że marszałek uzyska 100 proc. dofinansowania do Centrum Muzyki na Grzegórzkach, Jacek Majchrowski odpowiedział: To byłaby taka sytuacja, że mamy finansowanie, nie mamy budowy. My idziemy w kierunku budowy.

(GEG)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie