Takie zaślubiny odbywają się na Wawelu raz do roku

W środę, 8 grudnia 2021 w Katedrze Wawelskiej odbył się Obrzęd Konsekracji Dziewic (Ordo Consecrationis Virginum). Do stanu dziewic konsekrowanych przystąpiły dwie kobiety. Jak informuje kuria metropolitalna, w krakowskiej archidiecezji konsekracji dziew przygotuje się kolejnych 18 kobiet.

Dziewictwo konsekrowane jest najstarszą, wywodzącą się z pierwszych wieków chrześcijaństwa, formą życia konsekrowanego w Kościele. Konsekracji udzielano wtedy dziewicom żyjącym w świecie. Z biegiem jednak lat całkowicie zaprzestano tego obrzędu. Po ośmiu wiekach przerwy Sobór Watykański II dał ponownie możliwość udzielania konsekracji dziewicom żyjącym w świecie. Obecnie w Polsce żyje ok. 350 dziewic konsekrowanych, najwięcej – ponad 50 – w Archidiecezji Krakowskiej.

8 grudnia 2021 do tego grona dołączyły kolejne dwie kobiety z Archidiecezji Krakowskiej. Rok wcześniej zrobiła to tylko jedna, z dwa lata temu w obrzędzie na Wawelu uczestniczyło 8 kobiet. Ale do stanu dziewicy konsekrowanej przygotowuje się kolejnych 18 pań.

Kto może zostać dziewicą konsekrowaną? Decyzje podejmuj biskup po uzyskaniu opinii od proboszcza. Do konsekracji mogą przystąpić dziewice, które nigdy nie żyły w związku małżeńskim, jawnie nie żyły tak, by świadczyło to stanie nieczystości. Podczas konsekracji dziewica otrzymuje od biskupa obrączkę jako znak zaślubin z Chrystusem oraz księgę Liturgii Godzin. Takiej kobiecie przysługuje tytuł Oblubienica Chrystusa (Sponsa Christi).

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie