Dwie kobiety pokierują orkiestrą Sinfonietta Cracovia

Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia będzie dowodził kobiecy tandem – Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala-Jedynak. Prezydent miasta przyjął taką rekomendację komisji, która przeprowadzała konkurs na dyrektora miejskiej orkiestry. Agata Grabowiecka będzie dyrektorem, Katarzyna Tomala-Jedynak – jej zastępczynią ds. artystycznych.

Do drugiego etapu konkursu na stanowisko dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zostało zakwalifikowanych sześcioro kandydatów. Postawiono przed nimi szereg wymogów, m.in. udokumentowanego doświadczenia zawodowego, znajomości przepisów prawa regulujących funkcjonowanie samorządowych instytucji kultury, znajomości działalności rynku orkiestr w kraju i za granicą, doświadczenia w pracy w sektorze kultury, umiejętności zarządzania zespołem, wysokich kompetencji menedżerskich, doskonałej znajomości języka angielskiego.

Komisja konkursowa badała doświadczenie kandydatów w zarządzaniu projektami, w organizowaniu przedsięwzięć muzycznych w kraju i za granicą, popartych konkretną wiedzą o specyfice funkcjonowania rynku muzyki poważnej. Komisja zwracała też uwagę na doświadczenie w samodzielnym zarządzaniu i/lub realizacji i rozliczaniu projektów z dziedziny kultury, znajomość sektora finansów publicznych, także w zakresie pozyskiwania środków finansowych ze źródeł pozabudżetowych, w tym funduszy Unii Europejskiej. W konkursie ważne było również szerokie zorientowanie w obszarze rynku muzyki klasycznej, instytucji i agencji artystycznych oraz rynku fonograficznego.

„Po przesłuchaniu kandydatów i kandydatek komisja udzieliła poparcia tandemowi kobiet: doświadczonej menedżerce kultury i producentce wydarzeń kulturalnych, Agacie Grabowieckiej, a także utalentowanej dyrygentce, związanej z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Katarzynie Tomali-Jedynak” – czytamy w komunikacie magistratu. Agata Grabowiecka przystąpiła do przesłuchań w tandemie, co dopuszczał regulamin konkursu – przedstawiając swoją zastępczynię ds. artystycznych – Katarzynę Tomalę-Jedynak. „W swojej koncepcji obydwie panie postawiły na silną obecność współczesnego repertuaru, utrzymanie kameralnego profilu zespołu, wzmocnienie międzynarodowego obiegu, a także silnego powiązania orkiestry z teatrem i filmem, aby wykorzystać w pełni przyszłe funkcje studia nagraniowego planowanego w Krakowskim Centrum Muzyki” – podaje Urząd Miasta.

Agata Grabowiecka (fot. krakow.pl)

Agata Grabowiecka to menadżerka kultury z wieloletnim doświadczeniem w zakresie realizacji projektów muzycznych w kraju i za granicą, obejmujących rozmaite obszary kultury: od symfoniki, kameralistyki i opery, po przedsięwzięcia z obszaru muzyki funkcjonalnej, filmowej i popularnej. W ostatnich latach była związana z KBF, gdzie pełniła obowiązki zastępcy dyrektora ds. programowych PLAY KRAKÓW, a wcześniej kierowała pionem muzycznym instytucji. Grabowiecka uzyskała jednoznaczne poparcie komisji. Jury doceniło jej doświadczenie, wiedzę z rozmaitych obszarów, umiejętności interpersonalne, przedstawioną wizję działania orkiestry.

Katarzyna Tomala-Jedynak (fot. krakow.pl)

Katarzyna Tomala-Jedynak to dyrygentka młodego pokolenia, współpracująca z wieloma uznanymi orkiestrami, solistami, kompozytorami i reżyserami teatralnymi oraz filmowymi.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie