Dwie nowe drogi dla rowerów gotowe, trzy w budowie

Musisz przeczytać

Miasto buduje coraz więcej dróg dla rowerów. Nie tylko wydziela pasy ruchu dla jednośladów w centrum (w ramach Krakowskiej Tarczy dla Mobilności), ale też inwestuje w zupełnie nowe połączenia. W ostatnim czasie oddano do użytku dwa takie szlaki dla rowerzystów, trzy kolejne są w budowie.

W tym roku nowy ciąg pieszo-rowerowy połączył ulicę Reduta z ul. Rozrywka. Rowerzyści mogą korzystać ze ścieżki wzdłuż Babińskiego i Skotnickiej, a na Baczyńskiego – z przestrzeni wymalowanej sierżantami. W budowie są trzy nowe drogi dla rowerów, to inwestycje o wartości ok. 16 mln złotych.

Nowa droga wzdłuż Babińskiego i Skotnickiej (dzielnica VIII – Dębniki)

Nowa droga dla rowerów pojawiła się wzdłuż ul. Babińskiego – od skrzyżowania z ul. Bunscha do skrzyżowania z ul. Baczyńskiego – po południowej stronie jezdni. Dalej w ul. Baczyńskiego rowerzysta może poruszać się w ruchu ogólnym – na jezdni zostały wymalowane sierżanty. Następnie wzdłuż ul. Skotnickiej – od skrzyżowania z ul. Baczyńskiego do skrzyżowania z ul. Trockiego – po stronie południowo-wschodniej mamy ciąg pieszo-rowerowy.

Długość ścieżki rowerowej to 776 metrów (wzdłuż Babińskiego, ciąg wzdłuż Skotnickiej + przejazdy). 709 metrów liczy trasa w ruchu ogólnym (Baczyńskiego).

Inwestycja kosztowała ok. 1,9 mln zł.

Nowy ciąg pieszo-rowerowy od ul. Reduta do ul. Rozrywka (dzielnica III – Prądnik Czerwony)

W połowie czerwca Zarząd Dróg Miasta Krakowa oddał do dyspozycji rowerzystów ciąg pieszo-rowerowy na odcinku od ul. Reduta do istniejącego pasa drogowego ul. Rozrywka. Trasa o długości 156,8 m zyskała również oświetlenie. Inwestycja kosztowała ok. 258 tys. zł.

Trzy nowe odcinki w budowie

Trwa budowa trasy rowerowej wzdłuż al. 29 Listopada (od ul. Żelaznej do ul. Opolskiej, etap I) – obecnie prace toczą się w rejonie cmentarza Rakowickiego i Uniwersytetu Rolniczego, zostały wykonane roboty oświetleniowe. W ramach inwestycji powstanie ścieżka rowerowa po zachodniej stronie al. 29 listopada – tam gdzie będzie to możliwe pojawi się ścieżka (w planach ponad 1 km), a na pozostałym fragmencie ciąg pieszo-rowerowy (ok. 100 metrów). Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie listopada, a jej koszt to ok. 7,8 mln zł.

Ścieżka rowerowa powstaje na odcinku od ul. Powstańców – wzdłuż ul. Strzelców i Lublańskiej – do estakady – wykonane zostały roboty na ul. Strzelców obustronne ścieżki rowerowe oraz zatoka postojowa. Przed wykonawcą prace na ul. Lublańskiej. W ramach inwestycji powstanie ścieżka o długości ok. 1585 metrów oraz ok. 85-metrowy ciąg pieszo-rowerowy. Zakończenie robót planowane jest do końca tego roku, a ich koszt to ponad 3 mln zł.

W dzielnicy Zwierzyniec (VII) budowany jest jeden z trzech odcinków trasy rowerowej, który poprowadzi cyklistów z Salwatora do granic miasta. Prace toczą się odcinku od ul. Mirowskiej do granic miasta (ok. 600 metrów). W rejonie ul. Księcia Józefa wykonano roboty drogowe wraz z oznakowaniem, obecnie trwają prace oświetleniowe. Dwa pozostałe odcinki trasy – od ul. Jodłowej do ul. Wioślarskiej oraz od mostu Zwierzynieckiego do klasztoru Sióstr Norbertanek – nadal są w fazie projektowej. Zakończenie prac na planowane jest do końca roku, a jej koszt to ok. 5,1 mln zł.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca