Dzieje się w Krakowie! Świetne propozycje na spędzenie weekendu

Musisz przeczytać

Maj to miesiąc, w którym w Krakowie chyba dzieje się najwięcej! Ten weekend jest tego doskonałym przykładem – nie dość, że mamy wyczekiwaną przez wielu Noc Muzeów, osławiony Festiwal Muzyki Filmowej, to jeszcze przyjadą do nas takie gwiazdy jak Cinematic Orchestra czy Lou Doillon. Nie można też przegapić premiery teatralnej w Ludowym!

Klub Studio w tym sezonie ściągnął na swoją scenę naprawdę uznane nazwiska świata muzycznego! Już w sobotę zagra tam The Cinematic Orchestra – jedna z najbardziej szanowanych i wpływowych brytyjskich formacji ostatnich 20 lat. W marcu wydali swój najnowszy album „To believe”. Grupa wypracowała unikalny styl na przecięciu jazzowej melancholii, sugestywności filmowych soundtracków i nowoczesnej elektronicznej produkcji.Ich najsławniejszą piosenkę „To Build A Home” z krążka „Ma Fleur” odtworzono w serwisach streamingowych ponad ćwierć miliona razy. Z pewnością fani wyczekują, by usłyszeć ten utwór na żywo i tak pewnie się stanie! Początek koncertu o godz. 20.

Z kolei dzień później w Studiu usłyszymy Lou Doillon – muzycznie uzdolnioną córkę reżysera Jacques’a Doillona i Jane Birkin. Mimo że karierę zaczynała jako aktorka i modelka, teraz skupiła się na muzycznej ścieżce i uwodzi słuchaczy swoim delikatnym zmysłowym głosem. Na swoim koncie ma już trzy płyty, a ostatnią – „Soliloquy” – wydała w tym roku. Trochę alternatywnego rocka,  trochę indie popu, trochę zmysłowych ballad – na przestrzeni lat muzyka Lou zmienia się i ewoluuje, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Posłuchajcie tej dziewczyny, bo warto – w niedzielę o godz. 20.

Festiwal Muzyki Filmowej już po raz 12. rozgrzeje krakowian! Tym razem w repertuarze same hity! W piątek o godz. 18 w TAURON Arenie Kraków odbędzie się Koncert Disneya: Magia Muzyki. Najmłodsi (i ci całkiem dorośli), usłyszą na żywo wykonania piosenek z takich filmów jak „Król Lew”, „Coco”, „Kraina Lodu”, „Vaiana” i wielu innych! A na wokalu m.in. Natalia Nykiel i Michał Szpak. Również w piątek, ale o godz. 22 w ICE Kraków obejrzymy film „Birdman” w wersji z muzyką na żywo! Gościem sobotniego wieczoru w ICE (godz. 19) będzie Alexander Desplat i jego muzyka z takich filmów jak „Kształt wody”, „Grand Budapest Hotel” czy „Harry Potter””. Na taneczną imprezę klubową w rytmie muzyki z filmów Tarantino zapraszamy do ICE w sobotę o godz. 22. Szczegółowy program znajdziecie na stronie FMF.

Co ma nam na weekend do zaproponowania Teatr Ludowy? Premierowy spektakl „Tylko koniec świata” na Scenie pod Ratuszem. Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Kiedy idylliczny obraz ożywa dają się słyszeć kłótnie, wzajemne oskarżenia i słowne przepychanki. W „Tylko koniec świata” młody pisarz wraca do domu po 12 latach nieobecności. Chce chce zobaczyć matkę, młodszą siostrę, dziś prawie dorosłą, którą pamięta jako małą dziewczynkę, starszego brata i bratową, której nigdy nie widział. Odbija się jednak od ściany wyobrażeń, niedomówień, pretensji. To spotkanie z najbliższymi staje się próbą pokonania własnego mitu, pokazania się takim, jakim jest naprawdę. Ale czy warto? Na pewno warto pójść na spektakl! Premiera w sobotę o godz. 19, następne szanse na zobaczenie go – w niedzielę i środę o tej samej porze, a także we wtorek o godz. 20:30.

Co zaproponuje nam tym razem Bagatela? Na Scenie na Sarego od piątku do niedzieli obejrzymy spektakl „Ostatnie 300 metrów”, czyli historię inspirowaną życiem polskiej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Spektakl jest próbą odtworzenia owianych tajemnicą od ćwierćwiecza chwil kończących jej życie. Ostatni kontakt z Rutkiewicz miał miejsce tuż pod szczytem Kanczendzongi. Czy zdobyła swój dziewiąty ośmiotysięcznik – nie wiadomo. Odwiedźcie Bagatelę w piątek i sobotę o godz. 19:15 oraz w niedzielę o godz. 17. Wybiegamy też w niedaleka przyszłość – we wtorek o godz. 16 i 19:15 na Dużej Scenie Bagateli zobaczycie spektakl „Najdroższy”, czyli komedię o François Pignon, niezaradnym życiowo pechowcu, który, stracił równocześnie pracę i żonę. Czy jeśli jest tak źle, to może być już tylko lepiej? Sprawdźcie sami!

Na swoje spektakle weekendowe zaprasza też Teatr KTO. W piątek o godz. 19 zobaczycie spektakl „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać”. Seans teatralny inspirowany życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala. Warto sprawdzić! A w sobotę o godz. 19 „Raport Panika” Artiego Grabowskiego, czyli widowisko na pograniczu performansu, monodramu i kabaretu! Obydwa spektakle na Scenie Klasycznej AST na ul. Warszawskiej 5.

A co w Teatrze Mumerus? Kto jeszcze nie widział ich spektaklu „Zmora”, ma teraz szansę to nadrobić! Spektakl jest oparty na fragmentach „Braci Karamazow” Dostojewskiego, wśród których najważniejszy to rozmowa z tytułową zmorą, jedną z najbardziej znanych sekwencji z literatury światowej. W specjalnie skomponowanej, małej przestrzeni Teatru Zależnego na Kanoniczej 1 rozgrywa się historia zbrodni. Bo „Bracia Karamazow” są także powieścią kryminalną. Spektakl w najbliższy poniedziałek o godz. 19  na scenie Teatru Zależnego na Kanoniczej 1.

Noc Muzeów, jak się okazuje, to nie tylko muzea! Na bogaty program atrakcji tej nocy zaprasza Kijów.Centrum. Co możecie tam robić w piątkowy wieczór? Zobaczyć wystawę archiwalnych plakatów filmowych, zwiedzić wystawę projektorów z przewodnikiem (godz. 19:30) czy obejrzeć filmy o znanych artystach. O godz. 21 pokaz dokumentu „Henri Matisse. Wycinanki z Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku”, w którym przyjrzymy się ostatniemu rozdziałowi kariery malarza, w momencie, gdy zaczął „rzeźbić w kolorze” i gdy powstała jego seria spektakularnych wycinanek. A o godz. 23 „Impresjoniści i człowiek, który ich stworzył…”. Dziś prace Cézanne’a, Moneta, Degasa i innych członków tego prądu w sztuce warte są dziesiątki milionów dolarów. Ale kim naprawdę byli? Dlaczego i jak malowali? Co sprawia, że od tak dawna budzą podziw? Odpowiedzi podczas seansu!

Sezon juwenaliowy czas zacząć! Co prawda Juwenalia Krakowskie zaczną się w przyszłym tygodniu, ale my też polecamy Juwenalia Uniwersytetu Pedagogicznego w najbliższy piątek. Możecie tam usłyszeć na żywo The Dumplings, Natalię Przybysz i Mikromusic, czyli śmietankę polskiej sceny alternatywnej! Wpadajcie tam już od 16:30, będzie się działo!

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca