Coraz więcej dzików w mieście. Co mogą zrobić urzędnicy? Dają rady

Dziki na dobre zadomowiły się w Krakowie. Już nie tylko nocami harcują po osiedlach, coraz częściej zwierzęta podchodzą pod tereny zamieszkałe. Z powodu afrykańskiego pomoru świń ograniczono odłowy dzików z obszarów zurbanizowanych. Zamiast tego urzędnicy mają rady dla mieszkańców, jak zachować się, gdy na swojej drodze spotkamy dzika.

– Z problemem przegęszczenia populacji dzików borykają się praktycznie wszystkie duże miasta w Polsce. Prowadzenie odłowów dzików na terenie miast obecnie zostało ograniczone w związku z przepisami dotyczącymi zwalczania ASF (afrykański pomór świń) – tłumaczą urzędnicy krakowskiego magistratu. Przyznają, że wraz z początkiem jesieni zaczyna się sezonowa migracja dzików do miast, która związana jest z brakiem łatwo dostępnego pożywienia na terenach otwartych poza miastem, ponieważ z pól zbierane są już płody rolne. W związku z brakiem możliwości skutecznego powstrzymania dzików urzędnicy przypominają jedynie rady dotyczące zachowań po spotkaniu z dzikami.

Jak uniknąć spotkania z dzikimi zwierzętami?
-pod żadnym pozorem nie dokarmiaj dzikich zwierząt,
-zabezpiecz odpady, szczególnie bio i kompost,
-nie zostawiaj odpadów w miejscach, które mogą być dostępne dla zwierząt.

Co zrobić gdy spotkasz dzikie zwierzę?
-nie podchodź i nie głaszcz dzikich zwierząt,
-zachowaj spokój, nie wykonuj gwałtownych ruchów i spokojnie się oddal,
-podczas spaceru prowadź psa na smyczy, aby uniknąć bliskiego spotkania z dzikiem.

Zauważając świeże ślady dzików (zryty teren, tropy) należy zachować szczególną ostrożność. Psa zawsze powinno wyprowadzać się na smyczy. Jeśli jest spuszczony, trzeba go natychmiast przywołać. Pod żadnym pozorem nie wolno szczuć dzikich zwierząt psem!

Pojawienie się wszelkich dzikich zwierząt na terenie miejskim, powinno się zgłaszać odpowiednim służbom. W Krakowie działają całodobowe pogotowia ds. zwierząt łownych i ds. zwierząt podlegających ochronie gatunkowej.
Gdzie zgłaszać obecność dzikich zwierząt na terenie Krakowa?
-Straż Miejska Miasta Krakowa (całodobowy tel. alarmowy 986),
-Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowy tel. alarmowy 12 616 59 99 ),
-Wydział Kształtowania Środowiska UMK (tel. nr 12 616 88 86 – w godzinach 7.30 do 15.30).

(red)

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie