Dziki wróciły! Będę dwie kolejne odłownie

Po wakacyjnej przerwie dziki znowu częściej pojawiają się na osiedlach mieszkaniowych. W najbliższym czasie pojawią się też dwie nowe odłownie dzików.

Od lutego tego roku w Krakowie jest jedna pułapka na dziki. Dzięki niej złapano i wywieziono aż 150 zwierząt! Odłownia stała na Ruczaju i osiedlu Podwawelskim. Teraz pojawią się dwie dodatkowe, które będzie można postawić także w innych rejonach Krakowa.

Pułapka jest sterowana elektronicznie za pomocą aplikacji. W środku odłowni umieszcza się przynętę, np. kukurydzę. W momencie, gdy dziki wchodzą do środka, urządzenie przesyła sygnał do operatora, który obserwuje widok z kamery i zdalnie zamyka odłownię. Następnie obsługa jak najszybciej dojeżdża na miejsce, aby przewieźć zwierzęta specjalnym samochodem w miejsce ustalone z dzierżawcą danego obwodu łowieckiego.

Odłownie produkuje tylko jedna firma. Miasto zamówiło już dwie kolejne takie pułapki na dziki. Obsługą pułapek zajmuje się Pogotowie Dzikich Zwierząt. Koszt zakupu i obsługi dodatkowych odłowni to 90 tys. złotych.

Cała rodzina dzików odłowiona - akcja Straży Miejskiej

Zdjęcie 1 z 18

Do tej pory dziki były wywożone daleko poza Kraków. Urzędnicy zastrzegają, że postępujące zagrożenie afrykańskim pomorem świń (ASF) i wytyczne służb weterynaryjnych znacznie ograniczają możliwości relokacji dzików. Dzików nie można bowiem wywozić tam, gdzie wprowadzono stan zagrożenia ASF.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie