Dziś nie zażyjecie kąpieli. Trwa naprawa awaryjna na Zakrzówku

Dziś Zakrzówek jest zamknięty dla miłośników kąpieli. Trwają bowiem naprawy, które są konsekwencją ubiegłotygodniowej awarii. 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o awaryjnym zamknięciu części pływających basenów na Zakrzówku. Powodem było przeciążenie basenów i konieczność naprawy dna. Później Zarząd Zieleni Miejskiej odniósł się do naszego artykułu i zdecydował, że kąpielisko będzie nieczynne w każdy poniedziałek – właśnie z powodu prac serwisowych.

Przypomnijmy, że miesiąc po otwarciu basenów konieczne było zamknięcie dwóch z nich i przeprowadzenie naprawy dna. Uszkodzeniu uległy śruby mocujące dno. Jak ustaliła redakcja KRKnews.pl przyczyną uszkodzeń było przekroczenie ilości osób przebywających jednocześnie w basenach. Według informacji uzyskanych z dwóch źródeł, w ostatnich dniach na pomostach i basenach przebywało pięciokrotnie więcej osób niż dopuszczała dokumentacja projektowa. Zachęcająca słoneczna pogoda i brak ograniczeń przy wejściu skłoniły mieszkańców Krakowa do szukania ochłody nad wodą. Pracownicy obsługi kąpieliska oraz osoby odpowiedzialne za naprawę w rozmowie z KRKnews.pl przekazali, że na pomostach w ostatnich dniach mogło przebywać nawet do trzech tysięcy osób dziennie. To o około 2400 osób więcej niż dopuszczalny limit. Tak duża liczba osób spowodowała uszkodzenia dna basenów i ich obniżenie.

Zgodnie z dokumentacją techniczną i pozwoleniami, na pomostach i basenach może przebywać jednocześnie do 600 osób. Przed oficjalnym otwarciem kąpieliska, Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził próby wypornościowe, mające na celu sprawdzenie, ile osób może bezpiecznie korzystać z basenów. Rzecznik prasowy ZZM, Aleksandra Mikolaszek, w rozmowie z KRKnews.pl pod koniec maja wyjaśniała – „Obiekt przewiduje jednoczesne przebywanie do 600 osób, zgodnie z dokumentacją.”

ZZM rozważał wprowadzenie opasek, które miały pomóc w kontrolowaniu liczby osób przebywających na basenach, ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano. Jak się okazało, nadzór nad ilością osób na basenach był niewystarczający, co doprowadziło do konieczności zamknięcia części obiektu.

Po naszym artykule do sprawy odniósł się ZZM. Jak poinformowała miejska jednostka od przyszłego tygodnia wszystkie baseny zostają wyłączone z użytkowania w każdy poniedziałek – W poniedziałki baseny nie będą czynne, tak aby można było przeprowadzić prace konserwacyjne i serwisowe. Wykonanie ich w komfortowych warunkach to komfort i bezpieczeństwo użytkowników kąpieliska – obwieścił ZZM. 

5 powodów, dla których warto zapisać się do szkoły motocyklistów

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie