Elektrostymulatory TENS – skuteczne w walce z bólem

Elektrostymulacja to jedna z metody fizykoterapii, w której bodźcem oddziałującym na organizm są impulsy elektryczne. W przypadku TENS są to impulsy o niskim natężeniu. Prąd przesyłany jest do tkanek poprzez elektrody umieszczone na skórze i podłączone z użyciem kabla do aparatu TENS (elektrostymulatora).

 Metoda oddziaływania na organizm poprzez bodźce elektryczne znana jest w fizykoterapii od ponad 60 lat, na przestrzeni lat udoskonalana i z powodzeniem stosowana do dziś. W elektroterapii wykorzystujemy różne rodzaje prądów. TENS to ten rodzaj stymulacji, który przede wszystkim ma za zadanie uzyskanie efektu przeciwbólowego. To co wyróżnia TENS na tle innych form stymulacji elektrycznej to bezpieczeństwo jego działania, co sprawia, że bardzo często wykorzystywany jest poza gabinetem specjalisty – w warunkach domowych. Zanim jednak skorzystamy z aparatu TENS samodzielnie w domu warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, a najlepiej skonsultować planowany zabieg z specjalistą.

Przeciwwskazania do elektrostymulacji TENS

Przeciwwskazania do terapii z wykorzystaniem prądów TENS obejmują szereg schorzeń będących bezwzględnym przeciwwskazaniem do elektroterapii. Należą do nich: choroba nowotworowa, ciąża, zaburzenia czucia, silna arytmia i inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego, epilepsja, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, rozrusznik serca, metalowe implanty w obszarze zabiegowym, zakrzepica żylna, uogólniona infekcja, uszkodzenie skóry lub zmiany skórne w miejscu zabiegu, ból nieznanego pochodzenia, zaburzenia psychiczne. Warto pamiętać, że niektóre z wymienionych przeciwwskazań to przeciwwskazania względne i po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutom istnieje możliwości realizacji zabiegów.

Podstawy działania prądów TENS

Nazwa TENS to z angielskiego Transcutaneous Electrical Nerve Stymulation czyli przeskórna elektrostymulacja nerwowa. Jest to metoda elektroterapii opierająca swoje działanie na stymulacji tkanek z użyciem delikatnych impulsów niskiej częstotliwości. Urządzenie generujące impuls to elektrostymulator TENS, a sam impuls oddziałuje na nerwy obwodowe wpływając na zahamowanie przewodzenia informacji bólowej do mózgu jednocześnie stymulując wydzielanie beta- endorfin – substancje działające bardzo silnie przeciwbólowo i poprawiające samopoczucie. Przykładowy elektrostymulator TENS można podejrzeć pod tym linkiem https://bitmed.pl/elektrostymulatory/2561-elektrostymulator-tens-ev-806-aparat-przeciwbolowy.html

Zalety stosowania prądów TENS

Główne zalety elektrostymulacji prądem TENS to wysoka skuteczność działania i łatwość użytkowania z jednoczesnym brakiem ryzyka uszkodzenia tkanek (bezpieczne oddziaływanie). Elektrostymulatory TENS są także stosunkowo niedrogie. Jak już wspominaliśmy można użytkować je również w warunkach domowych, a sam efekt działania pozwala na zmniejszenie ilości przyjmowanych środków przeciwbólowych i zdecydowanie poprawia jakość codziennego funkcjonowania pacjentów z przewlekłym bólem.

 

Najnowsze

Co w Krakowie