Fałszywy adwokat oszukał dwie seniorki na ponad 70 tys. złotych

Krakowska policja po raz kolejny ostrzega seniorów. Oszuści maja nową metodę wyłudzania pieniędzy od osób starszych, na fałszywego adwokata. Ofiara tego oszustwa padły dwie seniorki z Nowej Huty, które przekazały fałszywym adwokatom łącznie ponad 70 tys. złotych.

Jak informuje krakowska policja, 84-letnia seniorka  odebrała telefon i  „usłyszała w słuchawce telefonu mężczyznę podającego się za jej „syna”, który przekazał jej, że spowodował wypadek oraz poprosił o pieniądze niezbędne do uniknięcia kary za zdarzenie drogowe”

 – Kolejny telefon 84-latka odebrała od rzekomego „policjanta”, który potwierdził wersję przekazaną przez „syna”. Starsza pani przekonana, że doszło do wypadku i jej dziecko potrzebuje pomocy przygotowała ponad 40 tys. złotych. Po odbiór gotówki zgłosił się mężczyzna podający się za „adwokata” – relacjonuje policja.

Kiedy kobieta zorientowała się, że nie było żadnego wypadku, a jej pieniądze zabrali przestępcy, zgłosiła przestępstwo funkcjonariuszom.

Dokładnie w ten sam sposób co 84-latka, oszukana została 78-letnia mieszkanka Nowej Huty. Również odebrała ona telefon od osoby podającej się za jej krewnego, następnie od rzekomego policjanta. Przekonana, że pomaga synowi wyjść z opresji po wypadku przekazała „adwokatowi”, który zgłosił się po odbiór, gotówkę w wysokości 30 tys. złotych. Kiedy przekonała się, że nie było żadnego wypadku zgłosiła się na komisariacie na os. Złotej Jesieni.

Policjanci apelują o ostrożność i ograniczone zaufanie do osób, które słyszymy w słuchawce naszych telefonów.

 – Pamiętajmy, że nasi współrozmówcy mogą podać się za każdego – współmałżonka, dziecko, wnuka, urzędnika, policjanta czy pracownika banku. Kiedy telefonująca do nas osoba opowiada niecodzienną, wręcz sensacyjną historię, wywiera presję czasu, nie pozwala przerwać rozmowy, pyta o nasze oszczędności i/lub prosi o pożyczkę najlepiej się rozłączmy oraz natychmiast zadzwońmy na Policję. Nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazujmy naszych pieniędzy oraz kosztowności obcym osobom. Uważajmy, nie dajmy szansy oszustom – ostrzega policja.

Najnowsze

Co w Krakowie