Festiwal Muzyki Filmowej przenosi się do internetu! Posłuchaj największych hitów w domu

Festiwal Muzyki Filmowej (materiały prasowe)

„Indiana Jones”, „Gwiezdne Wojny” czy „La La Land”. Festiwal Muzyki Filmowej przenosi się do internetu! Koncerty z poprzednich edycji będziecie mogli posłuchać i obejrzeć w domu. Nie zabraknie także największych hitów dla dzieci z animacji takich jak m.in. „Alladyn”, „Mała Syrenka” czy „Piękna i Bestia”. Festiwal rozpocznie się 26 maja i nie możecie tego przegapić!

13. FMF online to koncerty wybrane z pięciu ostatnich lat festiwalu, które po raz pierwszy obejrzymy w internecie w całości. Ponadto codziennie organizatorzy zaproszą na premierowe recitale cyklu LIVE from studio, w których muzycy z całego świata zagrają wprost z domów i studiów nagraniowych. Przyznamy dwie nagrody: FMF Young Talent Award i Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku 2019. W trakcie trwania festiwalu na antenie RMF Classic oraz na facebookowych profilach FMF i RMF Classic zaprezentowane będą też liczne wywiady i ciekawostki. Na radiowych falach, codziennie o 21:00 czeka też na słuchaczy retransmisja koncertów. Już wkrótce poznacie kolejne szczegóły. W ostatni tydzień maja #zostańciewdomu i oglądajcie FMF!

Wirtualny koncert w kościele?!

26 maja w kościele św. Stanisława Kostki miała się odbyć uroczysta inauguracja tygodniowego święta muzyki filmowej. Z powodu pandemii koronawirusa trzeba było zmienić plany, więc festiwalowa publiczność wirtualnie przeniesie się do wnętrz kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie usłyszy zarejestrowany przed rokiem przy udziale chóru Pro Musica Mundi koncert Cinema Chorale. Podczas wydarzenia usłyszymy utwory z takich filmów jak „Misja”, „Wielkie piękno”, „Śmierć w Wenecji” czy „Pan od muzyki”. 

– Ludzki głos posiada ogromny zakres emocjonalnej głębi i dzięki temu może przynieść wspaniały efekt dźwiękowy w filmie, a z drugiej strony nadać mu prawdziwie intymną jakość, a to wszystko sprawdza się także poza ekranem – komentował tuż po koncercie szwedzki kompozytor Mikael Carlsson, odpowiedzialny za przygotowanie większości aranżacji chóralnych w tym programie. 

„E.T.” czy „Indiana Jones”?

Następnie odbędzie się retransmisja koncertu Cinematic Piano, gdzie zagrał duet Volkera Bertelmanna (Hauschka) i Dustina O’Hallorana.  Występ pozwoli odświeżyć w pamięci nominowaną do Oscara ścieżkę dźwiękową do filmu „Lion. Droga do domu”. Zostanie także przypomniany koncert francuskiego kompozytora i wybitnego pianisty Jeana-Michela Bernarda. Czekają na nas zatem tęskne walce i kołysanki, liryczne kantyleny i skomplikowane rytmy jazzowe, nostalgicznego bluesa i ognisty ragtime wykonany na bis. W repertuarze m.in.: „E.T.”, „Indiana Jones”, „Mission Impossible”, „Lista Schindlera”, „Taksówkarz” czy „Spartakus”.

Wielka jubileuszowa gala

Podczas wirtualnego festiwalu zostanie wyemitowany koncert All Is Film Music, czyli gala 10-lecia festiwalu. „La La Land” Justina Hurwitza, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Władca Pierścieni” Howarda Shore’a, „Marzyciel” Jana A. P. Kaczmarka, „Dom grozy” Abla Korzeniowskiego, „Incepcja” Hansa Zimmera„Igrzyska śmierci” Jamesa Newtona Howarda, „Power Rangers” Briana Tylera – to tylko część kultowych tematów światowego kina, które umilą czas.

Zostanie przypominana także Międzynarodowa Gala Seriali  z 2015 roku. Znowu popłyną utwory z takich seriali, jak „Gra o tron”, „Rodzina Borgiów”, „Wikingowie”, „House of Cards”, „Downton Abbey”, „The Dovekeepers”, „Dexter”, „The Knick”, „Czas honoru” i „Wataha”.

Koncerty dla całej rodziny

Na najmłodszych czekać będzie Gala Muzyki Filmowej: Animacje. Ścieżki dźwiękowe do filmów animowanych — zarówno pełnometrażowych, krótkometrażowych, jak i telewizyjnych i seriali — są często spektakularnymi dziełami symfoniczno-wokalnymi tworzonymi przez najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Johna Powella („Jak wytresować smoka”, „Epoka lodowcowa”), Hansa Zimmera („Książę Egiptu”), Harry’ego Gregsona-Williamsa („Shrek”), Alexandre’a Desplata („Strażnicy marzeń”), Alana Menkena („Piękna i Bestia”)

A na deser prawdziwy Dzień Dziecka z FMF, czyli Koncert Disneya: Magia muzyki. W ubiegłym roku członkowie FMF Youth Orchestra, zespołu złożonego z uczniów małopolskich szkół, połączyli siły z rówieśnikami z zaprzyjaźnionego festiwalu na Teneryfie i zagrali dla dziesięciotysięcznej publiczności w TAURON Arenie Kraków. Młodzi muzycy musieli sprostać wymagającemu zadaniu, grając pod wokale takich gwiazd polskiej piosenki, jak Natalia Nykiel, Kasia Łaska czy Michał Szpak. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął amerykańsko-fiński mistrz batuty Erik Ochsner, którego fani FMF znają z Frozen in Concert, wydarzenia towarzyszącego FMF w lutym 2016 roku, czy Pixar in Concert, który w maju 2014 roku oficjalnie otworzył TAURON Arenę Kraków.

Na tytułową magię muzyki złożą się największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym „Mała Syrenka”, „Coco”, „Vaiana: Skarb oceanu”, „Aladyn”, „Zaplątani”, „Dzwonnik z Notre Dame”, „Herkules”, „Kraina lodu”, „Piękna i Bestia” i in. W wielkim finale FMF 2020 – skrzącym się tysiącami barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – zabrzmią piosenki napisane przez Eltona Johna i Tima Rice’a do filmu „Król Lew”. Ten wieczór z pewnością zagwarantuje dobrą zabawę najmłodszym fanom FMF.

krakow.pl/js

Zobacz także