Festiwal Teatrów Dla Dzieci w Nowohuckim Centrum Kultury

W dniach 10-25 lutego na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zagoszczą bohaterowie literaccy. Piętnaście teatrów z całej Polski, dwadzieścia jeden spektakli i kilkudziesięciu bajkowych bohaterów. Wszystko za sprawą Festiwalu Teatrów dla Dzieci.

Jak co roku, w czasie ferii zimowych, Nowohuckie Centrum Kultury organizuje Festiwal Teatrów dla Dzieci, który służy nie tylko popularyzacji sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale także kształceniu kultury teatralnej i wyrabianiu nawyków obcowania ze sztuką.

Tradycja festiwalu ma już prawie 30 lat.  Organizatorzy podkreślają, że chodzi nie tylko o popularyzację sztuki teatralnej wśród dzieci i młodzieży, ale i o wyrabianie nawyku obcowania z nią. Co będzie można zobaczyć tym razem?

— Najlepsze teatry z całej Polski i klasyczne tytuły, czyli „Koziołek Matołek”, „Pasterka i Kominiarczyk”, „Wielka zagadka Misia Uszatka”, „Pchła Szachrajka”, „Brzydkie kaczątko”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Przygody kota Filemona”, „Alicja w Krainie Czarów”, już pod koniec festiwalu, i na finał „Królowa Śniegu” wykonana przez Teatr Andersena z Lublina — zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK.

fot. NCK w Krakowie

Festiwal otwiera spektakl o Koziołku Matołku z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Scenę NCK odwiedzą również: Królowa Śniegu, Brzydkie Kaczątko, Miś Uszatek i Pan Twardowski. Wraz z Alicją trafimy do Krainy Czarów, a z Dorotką i jej przyjaciółmi przemierzymy Krainę Oz – zapowiada Zbigniew Grzyb, dyrektor NCK

Podczas 15. festiwalowych dni, na trzech scenach, dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Przez dwa tygodnie bajkowe opowieści snuć będą aktorzy z Łomży, Łodzi, Torunia, Wałbrzycha, Kielc, Lublina, Warszawy i innych polskich miast.

Każdy spektakl jest opisany i skierowany do konkretnej grupy wiekowej. Istotną częścią Festiwalu są występy dla tzw. najnajów. W ten sposób nazwani są ci naprawdę najmłodsi widzowie, bo dzieci już od 6. miesiąca życia. Wraz z opiekunami mogą doświadczyć one wielowymiarowości sztuki teatralnej poprzez kontakt z aktorami, lalkami, muzyką i scenografią.

Bardzo istotną częścią Festiwalu są także spektakle dla naj-najów, skierowane do dzieci już od 6. miesiąca życia! Podczas spektaklu najmłodsi widzowie (wraz z opiekunami) doświadczą kontaktu z wielowymiarowością sztuki teatralnej poprzez kontakt z aktorami, lalkami, muzyką i scenografią, przy ogromnej dbałości o to, by to wyjątkowe spotkanie dopasowane było do potrzeb i zdolności percepcyjnych najmłodszych widzów.

Na uczestników Festiwalu będą czekać też warsztaty i interaktywne wystawy.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie