Złoto jest w ostatnich latach chętnie wybierane przez osoby, które chcą zabezpieczyć kapitał przed działaniem inflacji, kryzysami gospodarczymi lub innymi niepewnymi sytuacjami w przyszłości. Kruszec jest dostępny zarówno jako duże, kilogramowe sztaby, jak i niewielkie wyroby, w cenie już od około 400 zł. Co warto wiedzieć o inwestowaniu w złoto fizyczne i gdzie je bezpiecznie kupić w Krakowie?
Sztabki i monety – czym dokładnie jest złoto inwestycyjne?
Przez złoto inwestycyjne rozumiemy sztabki i monety bulionowe wysokiej próby – takie, które składają się w całości z czystego złota (dopuszczalne są jedynie niewielkie dodatki innych kruszców, na przykład miedzi, którą stosuje się, aby zwiększyć twardość niektórych monet).
Zarówno sztabki jak i monety są dostępne w różnych gramaturach. Te drugie można kupić w zakresie od 1 grama (w listopadzie 2024 to koszt około 400 zł) aż do 1 kilograma (około 350 000 zł) i więcej. Między nimi znajduje się wiele wartości pośrednich, m.in. 5, 10, 20, 50, 100 czy 250 gramów. Naturalnie cena zależy od ilości złota zawartego w wyrobie – im większa masa kruszcu, tym cena będzie wyższa.
Z kolei monety są dostępne najczęściej w wadze 1 uncji trojańskiej (1 oz), co w przeliczeniu na gramy daje 31,1 g. Podobnie jak w przypadku sztabek, dostępne są warianty mniejsze – połowa, ćwierć, 1/10 czy 1/25 uncji. Popularne, rozpoznawalne w każdym zakątku globu monety to m.in. Krugerrand, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, ale też monety europejskie, takie jak Britannia, Wiedeńscy Filharmonicy czy Złote Dukaty z Austrii.
Nie każde złoto jest złotem inwestycyjnym
Warto pamiętać, że złotem inwestycyjnym nie są monety historyczne, kolekcjonerskie czy biżuteria. W ich przypadku na cenę składa się wiele elementów – poza masą kruszcu to na przykład unikalność, wartość sentymentalna, estetyczna czy koszty pracy jubilerskiej. W przypadku złota inwestycyjnego cena produktu wynika przede wszystkim z rynkowej ceny kruszcu, który się w niej zawiera. Pozostałe aspekty, np. wzór monety czy kształt sztabki nie mają istotnego znaczenia przy wycenie. Niewielką częścią ceny sklepowej jest też marża dealera oraz inne koszty związane z organizacją sprzedaży.
Zgodnie z Ustawą o VAT, za złoto inwestycyjne uznaje się sztabki, które składają się ze złota w minimum 99,5% oraz monety o zawartości złota co najmniej 90%. Ogromna większość sztabek i monet inwestycyjnych jest jednak sprzedawana jako czyste 24-karatowe złoto (maksymalna próba czystości, czyli 999 tysięcznych).
Jak bezpiecznie kupić metale inwestycyjne?
Najbezpieczniejszym miejscem będzie sklep profesjonalnego dealera metali szlachetnych – zarówno internetowy jak i stacjonarny. Ważne, aby sprzedawcą był profesjonalny podmiot prowadzący działalność gospodarczą związaną z kruszcami, który ma doświadczenie i niezbędne pozwolenia. Takim sprzedawcą jest ASCOIN, który posiada zezwolenie NBP nr 17401 na handel złotem i platyną dewizową.
W ASCOIN kupisz sztabki i monety z bezpieczną wysyłką internetową. Ponieważ sklep posiada znak Trusted Shops, możesz być pewny lub pewna bezpieczeństwa transakcji i wysokiej jakości obsługi, a sama przesyłka zostanie ubezpieczona do 10 000 zł.
Wiele produktów może zostać wysłane już w 24 godziny. ASCOIN prowadzi także stacjonarne salony sprzedaży w Warszawie i Rzeszowie, gdzie możesz dodatkowo skorzystać z profesjonalnej porady inwestycyjnej. Z kolei przesyłka do Krakowa może zostać zrealizowana nawet w 24 godziny od zakupu (czas dostawy znajdziesz na stronie każdego produktu w sklepie). Więcej o możliwościach zakupu metali inwestycyjnych w Krakowie przeczytasz na stronie:
https://ascoin.pl/Zloto-inwestycyjne-Krakow-ccms-pol-44.html
Jakie środki ostrożności warto zachować przy zakupie?
Najlepiej unikać zakupów w miejscach, w których trudno zidentyfikować sprzedawcę lub też nie prowadzi on działalności gospodarczej. Takimi miejscami są na przykład grupy w mediach społecznościowych, portale aukcyjne czy aukcje internetowe. Dobrze, jeśli sprzedawca ma siedzibę, którą możesz zweryfikować na Google Maps oraz oferuje możliwość kontaktu internetowego i telefonicznego.
Zwróć także uwagę na asortyment – warto wybierać sztabki producentów zrzeszonych w organizacji LBMA (która reguluje globalny rynek kruszców) lub monety pochodzące z uznanych światowych mennic – z długą tradycją i rozpoznawalnych na całym świecie (to m.in. monety wymienione wcześniej oraz producenci tacy jak Valcambi, PAMP, Argor-Heraeus czy Metalor).