Grupa studentów przypięła się kajdankami do bramy Collegium Novum. Interweniowała policja

W środę, podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, doszło do  protestu w Collegium Novum. Grupa osób związanych z kolektywem Akademia dla Palestyny przykuła się kajdankami do bram budynku przy ul. Gołębiej 24. Interweniowała policja.

Jak poinformował redakcję KRKNews.pl Kamil Sikora z Biura Prasowego UJ  protestujący uniemożliwili normalne funkcjonowanie Collegium Novum. Policja, która pojawiła się na miejscu, wylegitymowała dziewięć osób uczestniczących w zgromadzeniu.

Krakowska policja przekazała,  że otrzymano zgłoszenie o niezapowiedzianym zgromadzeniu przy budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na miejscu funkcjonariusze wylegitymowali dziewięć osób.

W przyjętej w środę uchwale UJ „wyraża stanowczy i kategoryczny sprzeciw wobec wszystkich działań dokonywanych w imieniu państwa Izrael oraz przez terrorystów z Hamasu, których bezpośrednią ofiarą jest bezbronna ludność cywilna, w szczególności dzieci, uchodźcy, osoby chore i starsze”.

Uczelnia wyraziła solidarność z rodzinami i bliskimi ofiar izraelskich bombardowań. Podkreśliła, że użycie siły wobec osób nieuwikłanych w konflikt narusza prawa człowieka i powoduje cierpień. Taka agresja powinna zdaniem przedstawicieli uniwersytetu być przedmiotem śledztwa niezależnych międzynarodowych instytucji.

UJ zaapelował do obu stron konfliktu o pilne zawieszenie broni. Wezwał też całą „społeczność międzynarodową do intensyfikacji wysiłków dyplomatycznych na rzecz skutecznego, trwałego i sprawiedliwego rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz działań zmierzających do zatrzymania dalszych ataków na ludność cywilną”. Władze uczelni zapewniły też, że dokładają starań do zapewnienia opieki studentom, których konflikt izraelsko-palestyński dotyka osobiście.

Projekt odrzuconej uchwały Akademii dla Palestyny ukazywał Izrael jako agresora, który nie przedstawił „żadnego sposobu rozwiązania konfliktu w Gazie”. W projekcie znalazło się wezwanie Izraela do zaprzestania działań wojennych i okupacyjnych.

14 czerwca władze UJ w wyniku rozmów prowadzonych ze studentami protestującymi w obronie Palestyny powołały Zespół Roboczy ds. Współpracy z Izraelskimi Podmiotami. Do 12 lipca ma on sprawdzić, jak wygląda współpraca uczelni z instytucjami izraelskimi. Zespół składa się z trojga pracowników uniwersytetu. Studenci również otrzymali zaproszenie do prac w tym zespole, ale – jak podała uczelnia – nie skorzystali z takiej możliwości.

Najnowsze

Co w Krakowie