Inżynierowie, którzy zajmują się tworzeniem projektu hali magazynowej, muszą nie tylko znaleźć najlepsze rozwiązania konstrukcyjne, wybrać rodzaj obudowy, systemy wentylacyjne, grzewcze i przeciwpożarowe, lecz także dostosować posadzkę do planowanego sposobu przechowywania towarów. Wbrew pozorom ten ostatni aspekt ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na trwałość całego obiektu. Jakie posadzki wykorzystuje się w magazynach?
Hale przemysłowe, w tym hale logistyczne, hale produkcyjne i hale magazynowe projektuje się, uwzględniając m.in. potrzeby i oczekiwania inwestorów, procesy, które mają zachodzić wewnątrz obiektu, planowane obciążenia oraz warunki geotechniczne gruntu na danej działce.
To te kwestie determinują zastosowane rozwiązania. Wpływają zarówno na wybór rodzaju konstrukcji, jak i obudowy, dachu, różnorodnych systemów, sposobu doświetlenia obiektu, a także posadzki. Inne posadzki wykorzystuje się bowiem w niskich halach magazynowych przeznaczonych do przechowywania produktów farmaceutycznych, a inne w obiektach, w których towary będą składowane nawet na kilkunastu metrach nad ziemią.
Z założenia hale stalowe magazynowe muszą mieć posadzki odporne na ścieranie oraz np. na substancje chemiczne lub uderzenia, szczelne, antypoślizgowe, łatwe w czyszczeniu, a jednocześnie przenoszące projektowane obciążenia.
Jakie rodzaje posadzek stosuje się w magazynach?
Jakie rodzaje posadzek kładzie się w magazynach różnego typu? M.in.:
– posadzki betonowe ze zbrojeniem rozproszonym wykonanym ze stali albo kopolimeru, które utwardza się powierzchniowo;
– posadzki betonowe z siatkami zbrojeniowymi, które utwardza się powierzchniowo;
– posadzki betonowe zbrojone nieutwardzane, które wykańcza się płytkami albo żywicami epoksydowymi odpornymi na ścieranie, metakrylowymi o krótkim czasie schnięcia lub polimerowymi odpornymi chemicznie, termicznie i mechanicznie;
– posadzki betonowe zbrojone bez dylatacji.
Z jakich warstw składają się posadzki?
Każda z posadzek składa się z kilku warstw. Hale stalowe najczęściej wykorzystują pierwsze z wymienionych, to znaczy posadzki betonowe ze zbrojeniem rozproszonym. Te tworzone są kolejno przez przygotowanie podłoża gruntowego, wykonanie podbudowy np. z kruszywa łamanego, betonu sypkiego, betonu lanego lub stabilizowanego gruntu rodzimego, położenie warstwy poślizgowej, np. z folii budowlanej, warstwy właściwej posadzki betonowej ze zbrojeniem, posypki nawierzchniowej i na koniec materiału impregnującego.
O czym trzeba pamiętać przy projektowaniu posadzki?
Bardzo ważne jest, żeby w trakcie projektowania posadzki zaplanować dylatacje – nacięcia zapobiegające pękaniu. Wykonuje się je około 4 tygodnie po wylaniu betonu. W projekcie powinno się uwzględnić także zabezpieczenie nacięć właściwymi masami dylatacyjnymi.
Dodatkowo należy również sprawdzić, jakie wymagania co do posadzki mają producenci regałów i maszyn transportu bliskiego, które będą montowane i używane w obiekcie na co dzień.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszych rozwiązań, sprawdź ofertę firmy Commercecon. To generalny wykonawca hal, który od ponad 20 lat buduje obiekty przemysłowe, w tym hale magazynowe: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-magazynowe/