Honorowe Obywatelstwa Miasta Krakowa dla Olgi Tokarczuk i Andrzeja Mleczki

Kraków będzie miał kolejnych Honorowych Obywateli. Najważniejsze wyróżnienie naszego miasta otrzymają pisarka i noblistka Olga Tokarczuk oraz rysownik Andrzej Mleczko. Z inicjatywą wyróżnienia tych osób wystąpił Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

– Jesteśmy już po posiedzeniu Komisji Głównej RMK, która większością głosów przyjęła moje rekomendacje, aby nadać tytuły honorowego obywatela miasta Krakowa noblistce, pani Oldze Tokarczuk oraz rysownikowi i satyrykowi, panu Andrzejowi Mleczce – mówi Dominik Jaśkowiec. – Wstępnie umówiliśmy się z panem Prezydentem, że uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której wręczymy tytuły honorowych obywateli miasta Krakowa, może odbyć się we wrześniu lub październiku – dodaje przewodniczący RMK.

Olga Tokarczuk to pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy. W rok 2018 otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Dominik Jaśkowiec przyznaje, że podczas dyskusji pojawiały się głosy, że Olga Tokarczuk nie jest związana z Krakowem. – Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż jej oficjalnym wydawcą jest krakowskie Wydawnictwo Literackie – podkreśla przewodniczący rady.

Andrzej Mleczko – rysownik, satyryk i scenograf od wielu lat związany jest z Krakowem. Blisko 40 lat temu na ul. Św. Jana otworzył swoją autorską galerię.
– To człowiek o wielu talentach, którego twórczość jest znana chyba wszystkim Polakom. Andrzej Mleczko obchodzi w tym roku 50. rocznicę swojej działalności artystycznej. Z tej też okazji taki tytuł mu się po prostu należy – argumentuje Dominik Jaśkowiec.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie