Igrzyska Europejskie. 170 tys. kibiców na trybunach

 – Stworzyliśmy w 2023 roku największa imprezę sportową w historii Polski, a także najlepiej zorganizowaną w Europie. Byliśmy pewni, że Igrzyska będą wielkim świętem. Była to impreza, która pokazała całemu światu, że Polska potrafi organizować spektakle na najwyższym poziomie – powiedział Marcin Nowak Prezes Komitetu organizacyjnego, podsumowując w Krakowie kończące się w niedzielę Igrzyska Europejskie.

Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 dobiegły końca. W niedzielę 2 lipca rozdane zostały ostatnie medale. Zmagania z trybun śledziło ponad 170 tysięcy kibiców, którzy dopingowali sportowców na 26 arenach w 13 miastach. Przez ostatnie dwa tygodnie Polska gościła 6432 sportowców, do których trafiło 1626 sztuk medali, zdobytych w 29 dyscyplinach. Polskę na arenie zmagań reprezentowało 374 zawodników, którzy wywalczyli 49 medali.

Na konferencji prasowej, poprzedzającej uroczyste zamknięcie, w Centrum Kongresowym ICE, jako pierwszy głos zabrał Kamil Bortniczuk – Minister Sportu i Turystyki. – Igrzyska to ogromny sukces organizacyjny Polski. Nasz kraj sprawdził się jako gospodarz i umocniliśmy naszą pozycję w świecie międzynarodowego sportu. Igrzyska otwierają nam także drogę do starania się o organizację największych wydarzeń. Potwierdziliśmy to, że Igrzyska Olimpijskie mogą w niedalekiej przyszłości odbyć się właśnie w naszym kraju – podkreślił.

– Wszyscy uczestniczyliśmy w wielkim święcie europejskiego sportu. To były trzecie igrzyska, ale pierwsze rozgrywane na terenie Unii Europejskiej. Cieszę się, że rywalizacja rozgrywała się w tak wielu miastach Małopolski, bo dzięki temu cały region był beneficjentem tego wydarzenia. Dla mnie, jako gospodarza, bardzo ważne są oceny sportowców oraz zagranicznych gości, a te są pozytywne i powinniśmy być z tego dumni. Zarówno Polska jak i Małopolska dysponują potencjałem by organizować duże, multidyscyplinarne sportowe wydarzenia. Jesteśmy gotowi do większych wyzwań – podsumowywał Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego

Spyros Capralos Prezydent EOC wyraził swoją ogromną wdzięczność dla organizatorów. – Chciałem podziękować wszystkim za zaangażowanie. Te Igrzyska były niepodważalnym sukcesem, które przeszły oczekiwania nas wszystkich. Słyszeliśmy dużo pozytywnych opinii. Polska zrealizowała projekt na światowym poziomie i w przyszłości z pewnością będzie dumnym organizatorem wielu znaczących imprez sportowych. Co bardzo istotne, wszystkie sporty były rozgrywane w atmosferze fair play zgodnie z prawdziwym duchem sportu.

Przewodniczący Komisji Koordynującej Hasan Aarat, również nie szczędził ciepłych słów. – Jestem bardzo dumny z sukcesu tego wydarzenia. Oglądaliśmy niemal 7000 sportowców uczestniczących w rozgrywkach na najwyższym poziomie. Nasza współpraca przyniosła duży sukces. Dziękuje wszystkim za zaangażowanie i tę niezwykłą podróż, którą wspólnie odbyliśmy. Chciałbym podziękować Polsce za gościnność oraz perfekcyjne wywiązanie się z roli gospodarza Igrzysk Europejskich – dodał.

Głos zabrał także Marcin Nowak Prezes Komitetu organizacyjnego –  Poziomem sportowym i organizacyjnym zawiesiliśmy poprzeczkę bardzo wysoko. Wspólnie z Hasanem Aaratem i Spyrosem Capralosem chcemy, żeby Igrzyska Europejskie weszły na stałe do kalendarza światowego sportu. To było niepodważalnie wyjątkowe wydarzenie – podsumował.

Na konferencji prasowej byli także obecni podwójni medaliści w teqballu – Adrian Duszak, który zdobył srebro indywidualnie i brąz w deblu, a także Alicja Bartnicka, która wywalczyła brąz w mikście i w deblu.

– Pierwszy raz bylem na tak dużej imprezie. To jest cos niewyobrażalnego i jestem dumny, że mogłem reprezentować nasz kraj. Cieszę się, że wywalczyłem tu aż dwa medale. To niesamowite, jak dużo osób wspierało nas na Rynku w Krakowie. Trybuny były zapełnione, a wiele ludzi obserwowało rywalizację na telebimach. To jest ogromny krok naprzód dla tej dyscypliny. – powiedział Adrian Duszak.

Od strony organizacyjnej Igrzyska wspierało około 4500 wolontariuszy, 1000 pracowników straży pożarnej, 14 000 pracowników służb porządkowych, 1000 policjantów oraz 1200 pracowników obsługi technicznej. Z aren, na żywo zmagania sportowców relacjonowało 776 dziennikarzy. Igrzyska Europejskie to również ponad 500 godzin transmisji telewizyjnej oraz ponad 1000 godzin streamingu.

(JS)

 

 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie