Igrzyska Europejskie. Umowa o finansowaniu inwestycji z budżetu państwa podpisana!

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali umowę o dofinansowaniu z budżetu państwa przedsięwzięć związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. W ramach tej umowy Kraków dostanie na inwestycje 350 mln złotych. To praktycznie przesądzenie, że Kraków zorganizuje Igrzyska Europejskie. Konieczne jest jeszcze podpisanie umowy o finansowaniu przez rząd inwestycji sportowych oraz ostatecznej umowy hostcity o organizacji igrzysk.

Zgodnie z podpisaną umową, rządowe dofinansowanie zagwarantowano szesnastu inwestycjom infrastrukturalnym w Krakowie, w 2022 r. na kwotę 244,6 mln zł i w 2023 r. – na 105,4 mln zł. Są to: rozbudowa ul. Igołomskiej, rozbudowa al. 29 Listopada, rozbudowa ul. Łokietka, modernizacja torowisk tramwajowych, przebudowa ul. Fatimskiej, przebudowa ul. Królowej Jadwigi, rozbudowa ul. Czerwone Maki z budową chodnika, przebudowa ul. Glinik, rozbudowa ul. Wrobela, rozbudowa ul. Fortecznej, budowa układu komunikacyjnego przy szpitalu uniwersyteckim, budowa kładki pieszo-rowerowej Grzegórzki-Zabłocie, rozbudowa ulic Rogozińskiego i al. Pokoju, rozbudowa ul. Ważewskiego, program modernizacji dróg i chodników oraz program budowy ścieżek rowerowych.

Marszałek małopolski Witold Kozłowski przypominał, że przygotowania do igrzysk trwały wiele miesięcy, że na wniosek miasta do ustawy o wsparciu igrzysk zostały wpisane konkretne kwoty na konkretne inwestycje. – Wydaje się, że nie ma już większych przeszkód do podpisania umowy hostcity. I będziemy dążyć do tego, by jak najszybciej ją podpisać – stwierdził marszałek Kozłowski.

– To dzień szczególny, potwierdzający, że wielomiesięczne starania są finalizowane umową o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. – 350 mln złotych to kwota niebagatelna. Dzięki tym środkom firmy będą mogły normalnie funkcjonować, to kolejny zastrzyk finansowy pokazujący, że możemy liczyć na stabilizację – przekonywał minister Adamczyk. Podkreślał, że to decyzje polityczne PiS i rządu legły u podstaw decyzji o finansowaniu inwestycji w Krakowie. Dodał, że dzięki tym pieniądzom Kraków będzie przygotowany nie tylko na igrzyska, ale także na inne wydarzenia sportowe.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dodał, że dochodzimy do finału przekazywania pieniędzy na inwestycje w mieście. – Zawsze mówiłem, że podpisanie umowy hostcity uzależniamy od tej umowy oraz od umowy na inwestycje sportowe – przypomniał prezydent Majchrowski. – Jesteśmy dobrej myśli i wierzymy, że ze wszystkim zdążymy. Przystępujemy do pracy – powiedział Jacek Majchrowski.

Umowa o finansowaniu inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie została podpisana we wtorek, 29 marca 2022 roku.Umowa w sprawie inwestycji sportowych ma być podpisana w najbliższych dniach.

Fot. screen Facebook marszałka Witolda Kozłowskiego

(GS)

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie