Ile trzeba czekać na zwrot z inwestycji w mieszkanie?

Zakup mieszkania nie jest małą inwestycją, ale bardzo opłacalną. Coraz więcej osób decyduje się na zakup kawalerki bądź większego mieszkania pod wynajem. Czy taka inwestycja to dobry pomysł?

Ożywienie na rynku mieszkaniowym sprawia, że zakup mieszkania może okazać się bardzo dobrym pomysłem. Widać to między innymi w statystykach. Rośnie liczba sprzedanych mieszkań zarówno nowych, jak również tych z rynku wtórnego. Jak długo trzeba czekać, żeby taka inwestycja się zwróciła?
1. Zakup mieszkania – najlepsza inwestycja
2. Wskaźniki Roi i ROE – co oznaczają?
3. Po jakim czasie zwróci się inwestycja zakupu mieszkania?
4. Dobry stan mieszkania to podstawa przy wynajmie

Zakup mieszkania – najlepsza inwestycja

Ostatnie sondaże pokazują, że co trzecie mieszkanie kupowane przez Polaków przeznaczone jest na wynajem. Oznacza to, że około 30-40% nowych mieszkań trafia na wynajem komercyjny. Czy w takim razie rynek jest już nasycony i kolejne mieszkanie trudno będzie wynająć? Nic bardziej mylnego. Mieszkania na wynajem będą cały czas poszukiwane zwłaszcza w większych miastach, gdzie co roku przyjeżdża duża liczba studentów. Nowe mieszkania Kraków na https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-krakow/ przeznaczone na wynajem to idealny sposób na zabezpieczenie siebie i całej rodziny. 

Wskaźniki Roi i ROE – co oznaczają?

Przy zakupie mieszkania warto dowiedzieć się, czym są dwa wskaźniki. Chodzi o ROI oraz ROE. 

ROI to podstawowy wskaźnik określający poziom opłacalności konkretnej inwestycji. Oznacza Return on Investment. Jest wartość procentowa opisująca kwotę, jaką zarobimy w zakładanym czasie (może to być w skali miesiąca, pół roku lub roku) w relacji do kwoty, jaką wcześniej przeznaczyliśmy na daną inwestycję. 

Kolejny omawiany wskaźnik to ROE, czyli z angielskiego Return on Equality. Ten wskaźnik pokazuje zwrot jaki osiągniemy od zainwestowanego kapitału. Dla większości osób najważniejsze pytanie brzmi: po jakim czasie zwróci się inwestycja w zakup mieszkania?

Po jakim czasie zwróci się inwestycja zakupu mieszkania?

Pieniądze za wynajem mieszkania wpływają na nasze konto co miesiąc. Musimy jednak pamiętać, że każdy przychód powinien być zgłoszony do odpowiednich instytucji. Dodatkowo wszelkie naprawy wynikające z eksploatacji, a nie z winy najemcy, muszą zostać naprawione na koszt właściciela mieszkania. W związku z tym, że zakup mieszkania nie jest tanią inwestycją, nie możemy spodziewać się, że pieniądze zwrócą się w przeciągu roku. Jeśli wynajmujemy mieszkanie korzystając jednocześnie z pomocy profesjonalnej firmy, której trzeba zapłacić, to inwestycja będzie mniej zyskowna. 

Czy w takim razie warto inwestować w nieruchomości? Oczywiście, że tak! Jest to jeden z najlepszych sposobów na regularny zysk. Oczywiście to, po jakim czasie zwróci się na inwestycja zależy od wielu czynników. Wpływa na to bowiem stan mieszkania, lokalizacja i to, w jakim mieście się znajduje. Najbardziej opłacalne są inwestycje w wielkim miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie czy Gdańsku. Warto zwrócić jeszcze uwagę na jeden aspekt wynajmu, a mianowicie stan mieszkania. 

Dobry stan mieszkania to podstawa przy wynajmie

Standard życia znacznie się podniósł. Dotyczy to także wymagań najemców, co do stanu mieszkania. Dlatego warto zadbać o to, aby w naszym wynajmowanym M4 znajdowało najpotrzebniejsze i najbardziej podstawowe wyposażenie. Dzięki temu wynajmiemy mieszkanie szybciej i za lepszą kwotę. Puste mieszkanie generuje niepotrzebne koszty, dlatego lepiej szybko znaleźć lokatorów. Dobry stan mieszkania, porządne meble, czyste ściany na pewno w tym pomogą. 

Zobacz także