In vitro w Krakowie. Wojewoda nie uchylił uchwały Rady Miasta!

Musisz przeczytać

Będzie in vitro w Krakowie! Pozaustrojowe zapłodnienia będą finansowane z budżetu miasta! Wojewoda małopolski tym razem nie uchylił uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie in vitro. Pierwsze zabiegi będą możliwe najprawdopodobniej w drugim półroczu 2021.

W wyniku oceny nadzorczej nie stwierdziliśmy istotnego naruszenia prawa, dlatego uznaliśmy, że brak jest podstaw do podjęcia działań nadzorczych w stosunku do tej uchwały – poinformowała nas Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego. Nie będzie więc uchylenia uchwały Rady Miasta w sprawie in vitro. Nie będzie też skargi wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

To było już czwarte podejście do uchwalenia programu in vitro finansowanego przez miasto. Przy poprzedniej próbie uchwałę radnych uchylił wojewoda. Tym razem tego nie zrobił. To oznacza, że w końcu ruszy „Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa”.

Ale nie od razu. Kolejnym krokiem, koniecznym do wprowadzenia programu w życie, jest wyłonienie realizatora programu, który zostanie wskazany w ramach konkursu ofert. Dopiero po rozstrzygnięciu konkursu rozpocznie się kwalifikacja par do programu in vitro.

Kto skorzysta

Z programu in vitro dla mieszkańców Krakowa będą mogły skorzystać pary spełniające określone kryteria. Kobieta musi mieć od 20 do 42 lat. Pary muszą spełniać warunki podjęcia terapii metodą pozaustrojowego zapłodnienia. To program tylko dla mieszkańców Krakowa.

Do zapłodnienia in vitro nie będą kwalifikowane m.in. kobiety z więcej niż trzema poronieniami w tym samym związku czy z wadami macicy uniemożliwiającymi donoszenie ciąży.

O udziale w programie będzie decydować kolejność zgłoszeń – oczywiście tylko tych par, które spełniają wszystkie kryteria do pozaustrojowego zapłodnienia.

Każda para zakwalifikowana do programu skorzysta z dofinansowania jednej procedury medycznej wspomagającej reprodukcję. Wysokość dofinansowania – do 5 tys. złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Przy procedurze adopcji zarodka dofinansowanie wyniesie do 2,5 tys. złotych. Uczestnicy programu z własnych środków muszą pokryć koszty przechowywania zarodków.

Grzegorz Skowron

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca