Inauguracja roku akademickiego na UJ. Pochód profesorów i protest [zdjęcia]

Musisz przeczytać

Tradycyjnym pochodem profesorów Uniwersytet Jagielloński zaingerował kolejny rok akademicki. Przemarszowi profesorów najstarszej polskiej uczelni towarzyszył protest przed Collegium Novum.

Pochód profesorów UJ i... protest

Pochód profesorów UJ i... protest

Uroczyste rozpoczęcie 659. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się w auli Auditorium Maximum. Poprzedziła je msza święta, która odprawiona została w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum. To była jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych ubiorach akademickich. Reprezentowany był każdy z szesnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w auli Auditorium Maximum UJ dokonana została immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczono nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Wykład inauguracyjny pt. „Kopernik i wyobraźnia” wygłosił prof. Bartosz Brożek.

Jeszcze przed uformowaniem się pochodu profesorów, pod Collegium Novum grupa osób protestowała z transparentami i tęczową flagą. „Protestujemy przeciw haniebnej postawie zdegenerowanej kasty trzymającej władzę na UJ” – czytamy w zapowiedzi sobotniej manifestacji organizowanej przez Kolektyw Równoważnik. jednym z uczestników protestu był Franciszek Vetulani, ukarany za nazwanie rektora „reakcyjnym bucem”. Były transparenty, m.in. „Czarnek + Nowak – kaganiec oświaty” i tęczowa flaga.

(red) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca