Inauguracja roku akademickiego na UJ. Pochód profesorów i protest [zdjęcia]

Tradycyjnym pochodem profesorów Uniwersytet Jagielloński zaingerował kolejny rok akademicki. Przemarszowi profesorów najstarszej polskiej uczelni towarzyszył protest przed Collegium Novum.

Pochód profesorów UJ i... protest

Zdjęcie 1 z 50

Uroczyste rozpoczęcie 659. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się w auli Auditorium Maximum. Poprzedziła je msza święta, która odprawiona została w kolegiacie św. Anny. Po mszy, z Collegium Maius wyruszył orszak profesorów UJ, który ulicami Krakowa przeszedł do Auditorium Maximum. To była jedyna w ciągu roku okazja, aby zobaczyć profesorów i rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego występujących publicznie w tradycyjnych ubiorach akademickich. Reprezentowany był każdy z szesnastu wydziałów UJ, a każdy z profesorów ubrany był w togę, której kolor symbolizuje dany wydział.

Podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego w auli Auditorium Maximum UJ dokonana została immatrykulacja studentów reprezentujących wszystkie wydziały uniwersytetu, a także wręczono nagrody Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Wykład inauguracyjny pt. „Kopernik i wyobraźnia” wygłosił prof. Bartosz Brożek.

Jeszcze przed uformowaniem się pochodu profesorów, pod Collegium Novum grupa osób protestowała z transparentami i tęczową flagą. „Protestujemy przeciw haniebnej postawie zdegenerowanej kasty trzymającej władzę na UJ” – czytamy w zapowiedzi sobotniej manifestacji organizowanej przez Kolektyw Równoważnik. jednym z uczestników protestu był Franciszek Vetulani, ukarany za nazwanie rektora „reakcyjnym bucem”. Były transparenty, m.in. „Czarnek + Nowak – kaganiec oświaty” i tęczowa flaga.

(red) (fot. Andrey Rafael/KRKnews)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie