Inwestycja w mieszkanie na wynajem. Czy to się opłaca?

Wynajem mieszkań obecnie może być alternatywą dla umieszczania pieniędzy na lokatach, ponieważ traktowane jest jako jedna z bezpieczniejszych inwestycji. Czy jednak faktycznie jest to opłacalne? Na czym należy się skupić, wybierając mieszkanie, które chcemy zakupić pod późniejszy wynajem?

Kupno mieszkania pod wynajem – poszukiwania odpowiedniego lokum

Aby móc liczyć na wysoką dochodowość wynajmu – w pierwszej kolejności należy skoncentrować się na znalezieniu odpowiedniego mieszkania. Dobrze wyposażone lokum w dogodnej lokalizacji może przynieść atrakcyjne zyski i zmniejszyć ryzyko inwestycyjne. Przed podjęciem decyzji o kupnie poszukaj więc oferty mieszkaniowej, która będzie dla przyszłego lokatora interesująca. Choć wymaga to nieco cierpliwości – może zwrócić się w przyszłości z nawiązką.

Aby dokonać dobrego wyboru – zapoznaj się z rynkiem nieruchomości, m.in. sprawdź, jakie inwestycje ma w swojej ofercie wiarygodny deweloper z Krakowa. Kraków, Warszawa, Wrocław i inne, duże miasta to dogodne miejsce do życia dla studentów, osób młodych, poszukujących pracy. Kupno mieszkania na wynajem w mieście może więc zaspokoić potrzeby nowoprzybyłych lokatorów i stać się szansą na uzyskanie pasywnego dochodu dla inwestora.  

Koszty zakupu mieszkania pod wynajem

Kupno mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem. Ci, którzy nie są w stanie zapłacić za lokum gotówką mogą zdecydować się na kredyt hipoteczny. W tym przypadku warto zwrócić się do doradcy kredytowego, który wskaże najdogodniejsze rozwiązanie.

Do kosztów samego kredytu należy doliczyć również opłaty dodatkowe, którymi są:

  • wynagrodzenie dla notariusza,
  • opłata za wypis z aktu notarialnego,
  • koszt podatku,
  • opłaty sądowe, związane z utworzeniem odpisu z księgi wieczystej,
  • utworzenie wpisu do hipoteki,
  • wynagrodzenie dla rzeczoznawcy budowlanego.    

Dodatkowym kosztem inwestycyjnym jest również ubezpieczenie mieszkania, a także jego remont lub wykończenie.

Najem mieszkania – umowa i podatki

Kiedy mieszkanie jest już gotowe, a potencjalny najemca – znaleziony – należy podpisać z nim umowę, która zabezpieczy obie strony, np. przed nagłą rezygnacją z wynajmu. Warto także wprowadzić kaucję, która pomoże ograniczyć ryzyko związane z nieprawidłowym użytkowaniem mieszkania i uchronić właściciela przed nieplanowanymi wydatkami.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Wynajem nieruchomości wiąże się z podatkiem ryczałtowym w wysokości 8,5%, a po przekroczeniu 100 000 zł przychodu w danym roku stawka rośnie do 12,5% (w przypadku osób prywatnych). Tych, którzy są najemcami w ramach działalności gospodarczej obowiązuje stawka liniowa w wysokości 19% lub stawki 17% oraz 32% (wysokość zależy od metody rozliczania z wszystkich przychodów).

Czy zakup pod wynajem jest opłacalny?

Kupno mieszkania pod wynajem może okazać się bardzo opłacalne. Do tego typu inwestycji trzeba się jednak odpowiednio przygotować – zapoznać z rynkiem i dokładnie zaplanować podjęcie dalszych działań. Należy pamiętać, że zwrot kosztów nastąpi dopiero po dłuższym czasie. Warto mieć więc przygotowaną poduszkę finansową, która pozwoli na rozwiązanie ewentualnych problematycznych sytuacji, takich jak wymiana uszkodzonego sprzętu czy jakiekolwiek naprawy. Rezerwa pieniężna pozwoli obniżyć ryzyko strat.

Korzyścią z kupna mieszkania na wynajem jest wzrost wartości mieszkań. Bez względu na zmienne okoliczności – jest to pasywny dochód, który stanowi swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość, m.in. dla dzieci czy na czas emerytury. A w sytuacjach podbramkowych, związanych z finansami inwestorów – mieszkanie zawsze można sprzedać, a jeśli było kupione za gotówkę – dodatkowo na tym zarobić. Ponadto, zmienność akcji, a także wzrost inflacji mogą sprawić, że inwestowanie w nieruchomości będzie trafniejsze, niż trzymanie pieniędzy np. w banku czy na lokatach.

Odpowiedni plan i przygotowanie do kupna mieszkania zwiększa szansę powodzenia przedsięwzięcia, które podejmujesz. Szczegółowa kontrola kosztorysu, etapów działań, a także śledzienie sytuacji na rynku nieruchomości może zaowocować jedną z lepszych decyzji inwestycyjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie