Podróż kamperem – Jak się przygotować

Pewnie niejednokrotnie widząc na drodze samochód kempingowy, zastanawiałeś się, jak to jest wyruszyć na wyprawę kamperem. Może ciągle Cię coś powstrzymywało, lecz przyszedł dzień, w którym postanowiłeś jednak spróbować przygody z kamperem. W tym poradniku dowiesz się przydatnych rzeczy i nie tylko na temat podróżowania kamperem.

Pierwsza podróż kamperem — wynajem kampera

Jeżeli nie posiadasz odpowiedniego pojazdu, interesuje cię podróżowanie kamperem, istnieją dwie opcje.

Pierwsza to zakup samochodu, gwarantuje to bycie niezależnym, możliwość wyjazdu praktycznie zawsze oraz jeżeli się na to zdecydujemy, możemy nawet zdecydować, się zacząć wynajmować nasz pojazd innym użytkownikom. Jednak zakup kampera na własność niesie ze sobą wiele innych mniej przyjemnych rzeczy. Zwłaszcza trzeba pamiętać o jego utrzymaniu, które pochłania duże ilości gotówki.

Drugą opcją, zdecydowanie bardziej ekonomiczną jest udanie się do wypożyczalni i wynajęcie kampera na okres taki jak nam odpowiada. Bez dwóch zdań będzie to opcja tańsza i notabene bezpieczniejsza niż zakup własnego pojazdu.

Przyjmując, że zdecydowalibyśmy się na wynajem pojazdu, warto przejrzeć oferty wypożyczalni i sprawdzić ile kosztuje wypożyczenie kampera oraz jakie warunki oferują firmy wynajmujące. Wiele nowoczesnych wypożyczalni w swojej flocie posiada bardzo rozbudowaną ofertę pojazdów, także nie powinno być problemów z wyborem.

podróż kamperem

Podróżowanie kamperem, a jego obsługa

Na początku trzeba sobie powiedzieć, że kamper to nie tylko samochód. Kamper jest domem na kołach i jego obsługa nie polega tylko na umiejętności prowadzenia auta. Nauki obsługi wymaga wiele rzeczy, takich jak zasilanie, woda, WC.

Zasilanie

Kampery posiadają oddzielny akumulator odnośnie części mieszkalnej. To, na jak długo wystarczy nam w pełni naładowany akumulator, jest uwarunkowane tym, ile będziemy korzystać z dobrodziejstw elektrycznych znajdujących się w kamperze oraz niekiedy modelu kampera, jaki wybierzemy, bo wiele pojazdów ma wiele różnych możliwości i rozwiązań. Jeżeli twoja podróż nie będzie wymagała zużywania dużej ilości energii i ograniczysz się tylko do ładowania telefonu, lub używania światła wewnątrz to akumulator spokojnie powinien starczyć na długo. Jeżeli jednak podróże kamperem wiążesz z pracą (Home office) oraz będziesz korzystał z wielu urządzeń elektrycznych, wtedy akumulator na długo nie wystarczy i pojawiają się na horyzoncie trzy opcje:

  • Kiedy się zatrzymujesz na dłużej, podłączaj się do sieci zewnętrznej (ważne, aby przed podróżą sprawdzić, czy kamper ma na pokładzie niezbędne do tego kable),
  • Wybierz kampera z panelem solarnym, to na pewno bardzo wspomoże akumulator. Aktualnie na wyposażeniu kampera bardzo często występują panele słoneczne,
  • Częściej się przemieszczaj, a akumulator będzie się regularnie podładowywał podczas jazdy.
Woda

Z wodą jest podobnie jak z prądem. Każdy kamper wyposażony jest w się specjalny wskaźnik, na którym możesz łatwo sprawdzić, ile czystej wody pozostało w zbiorniku, oraz w jakim stopniu napełniony jest zbiornik z szarą wodą. Trzeba pamiętać, że zbiorniki musimy uzupełniać lub opróżniać sami regularnie wedle zużycia. Na kempingach można znaleźć specjalne punkty do poboru czystej wody oraz zrzutu szarej czy nieczystości. Takie punkty można też znaleźć na niektórych stacjach benzynowych.

Pompa świeżej wody, która umożliwia jej przepływ ze zbiornika do kranu, zasilana jest z akumulatora, pamiętaj więc, że bez prądu nie będzie działać! Natomiast podgrzewanie wody zazwyczaj działa dzięki piecykowi gazowemu, który dodatkowo odpowiada za ogrzewanie pomieszczenia.

WC (nieczystości)

Jest to czynność, której chyba nikt związany z caravaningiem nie lubi. Ludziom, którzy chcą podróżować kamperem, ta czynność też często spędza sen z powiek, ale nie ma się czego bać i nie jest to aż tak straszne jak malują. Jeżeli chodzi o spust szarej wody, to jest prościej, bo wystarczy znaleźć kratkę ściekową, podłączyć pod zbiornik odpowiedni wąż i spuścić wodę do kratki ściekowej.

Odnośnie nieczystości z WC jest nieco trudniej, ale bez tragedii. Toalety znajdujące się w kamperach posiadają tzw. kasetę, która znajduje się w zewnętrznej skrytce. Są to takie małe charakterystyczne drzwiczki. Kasetę należy wyjąć, odkręcić zbiornik i go opróżnić. Dzięki zastosowaniu specjalistycznej chemii nie jest tak źle jak mogłoby się nam wydawać. Najważniejsze, aby znaleźć odpowiednie miejsce do opróżnienia zbiornika. Najlepiej jest szukać takich miejsc na kempingach jak i stacjach benzynowych.

Inne tajniki podróży kamperem

Jeżeli chodzi o inne rzeczy związane z kamperem, to nie ma w nich już nic skomplikowanego. Lodówki w kamperach podczas postojów często przechodzą na zasilanie gazowe, co za tym idzie, jeżeli zabraknie prądu, lodówka będzie nadal działać. Jeżeli zaś zapomnicie uzupełnić wodę w zbiorniku, nie ma się co martwić. Zawsze można skorzystać z kąpieli w jeziorze lub rzece. Pół żartem, pół serio, ale to też jest jakaś opcja.

Planowanie trasy

Czas przejść do nieco milszych kwestii odnośnie podróży. Na pewno jak zdecydowałeś się na podróż kamperem, już wiesz, gdzie chcesz pojechać, ale czy wiesz, co chcesz odwiedzić, będąc na miejscu, lub po drodze. Najlepiej na swojej trasie zaznaczyć kilka miejsc, które musisz zobaczyć tzw. Must see. Usprawni to trasę i nie trzeba będzie „nagle” zatrzymywać się gdy zobaczymy coś ciekawego. Zawsze można wybrać się w podróż „na dziko”, jednak swój pierwszy wyjazd lepiej odpowiednio zaplanować i wyjechać w podróż na spokojnie.

Co zabrać ze sobą

Zazwyczaj wyposażenie kampera, którego wynajmujemy, zawiera większość niezbędnych rzeczy, wypożyczalnie jednak dają nam możliwość doboru wielu artykułów, które mogą się nam przydać na naszym wyjeździe, np. dodatkowa pościel, krzesła itp. Jeżeli chodzi o artykuły, jakie musimy zabrać z domu, zdecydowanie będą to rzeczy osobiste oraz prowiant. Najlepiej jeżeli będziemy wiedzieć wcześniej jak nasz kamper będzie wyposażony, to z pewnością ułatwi proces pakowania. Możemy zawsze pójść do wypożyczalni, lub poprzez ich stronę w sieci podjąć decyzję, jaki kamper wynająć oraz z jakim wyposażeniem dodatkowym. Podróż samochodem kempingowym, który będzie odpowiednio oraz w pełni wyposażony z pewnością będzie przyjemniejsza.

Jazda dużym samochodem

Tak tak, to też nie jest błahostka, bo jak wiadomo kamper to kawał samochodu, zatem jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do jazdy samochodem osobowym i nigdy nie prowadziliśmy tak dużego samochodu, jakim jest kamper, może być nam ciężko się w tym odnaleźć. Jeżeli nie czujesz się na siłach i boisz się jechać np. wynajętym kamperem o dużych gabarytach, możesz wcześniej zapisać się na dodatkowe szkolenie odnośnie prowadzenia aut wielkogabarytowych. Z pewnością ułatwi to twoją podróż oraz Ty i twoi pasażerowie będziecie spokojniejsi.

Podsumowanie

Ten poradnik powinien rozwiać nieco twoich wątpliwości i ułatwić twoją pierwszą podróż kamperem. Wystarczy przemyśleć na spokojnie kilka kwestii, np. czy i jakie auto wypożyczyć (warto stawiać na nowoczesne kampery), gdzie się wybrać, co zwiedzić, co ze sobą zabrać. Swoją pierwszą podróż warto dobrze zaplanować. Wtedy wyprawa kamperem będzie z pewnością niezapomniana.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie