Jak urządzić salon w stylu art deco?

Art deco jest stylem nawiązującym do okresu międzywojennego. Sama nazwa – “sztuka dekorowania” – niesie za sobą pewną wskazówkę co do tego, czym będzie się on cechował i czym właściwie jest. Jego wyjątkowość sprawia, że chętnie gościmy go w swoich domach. Zatem – jak urządzić salon w stylu art deco?

Styl art deco – salon pełen elegancji i wyszukanych detali

Choć oryginalnie art deco czerpie z secesji wiedeńskiej, dziś widzimy go w unowocześnionej formie. Dla tych, którym nie odpowiada królujący obecnie skandynawski minimalizm, styl ten może się okazać strzałem w dziesiątkę – wnętrza art deco cechują się znacznie bogatszą stylistyką.

Cechą art deco jest wykorzystywanie motywów zwierzęcych i roślinnych. Czyni to na przykład poprzez wykorzystywanie geometrycznych form, a także płynnych i giętkich linii. Choć kompozycja jest swobodna, nie brakuje tutaj ogromnej dbałości o detale oraz dekoracyjność.

Obecnie zmierza się w stronę łączenia elegancji i funkcjonalności, tradycji z nowoczesnością. Często spotkamy się z mocnymi, głębokimi barwami. Nieoczywiste zestawienia kolorów i faktur także nie są rzadkimi elementami tego stylu.

Salon w stylu art deco – od czego zacząć?

Pierwszymi obszarami, na których powinniśmy się skupić, są oczywiście podłogi oraz ściany. Podłogi w stylu art deco to będą najczęściej drewniane panele dobrej jakości. Warto ułożyć je w ciekawy sposób, dzięki czemu wnętrze zyska nie tylko na elegancji, ale również na dekoracyjności.

W przypadku ścian, często wykorzystywanym i niezwykle efektownym rozwiązaniem są tapety. Dzisiaj raczej rzadko je wykorzystujemy, ale w stylu art deco sprawdzają się wyśmienicie! Doskonałym wyborem będą tutaj wzory geometryczne, a także motywy kwiatowe i zwierzęce. Innym rozwiązaniem mogą być tapety imitujące luksusowe materiały.

W kwestii kolorów możemy obrać dwie drogi – albo bardziej stonowaną, która będzie równowagą dla efektownych akcesoriów albo bardziej wyrazistą. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzą się wszelkie beże, błękity oraz przygaszone róże, w drugim natomiast – butelkowa zieleń, turkus czy brąz. Mile widziane są również złote akcenty, które często uzupełniają wzory tapet. Niektóre z nich wykorzystują na przykład złotą nitkę.

Aby efektownie wykończyć wnętrze dobrym pomysłem będzie wykorzystanie potencjału, jaki ma sztukateria wewnętrzna. To nie tylko nawiązanie do tradycyjnej secesji, ale również wspaniała dekoracja, która urozmaici wygląd ściany.

Inspiracje wykończenia wnętrz – jakie meble pasują do stylu art deco?

Podobnie jak w przypadku aranżacji ścian, tak i tutaj sprawdzą się geometryczne kształty. Meble powinny mieć wyraziste kształty, dobrze sprawdzają się także takie, które sprawiają wrażenie ciężkich, co dodaje im luksusu. Efekt taki możemy wzmocnić, wybierając sofy i fotele, które będą tapicerowane, a ponadto pikowane bądź marszczone.

W przypadku stołów, szaf, komód i tym podobnych warto stawiać na modele z litego, naturalnego drewna, które będą solidne i masywne. Znakiem rozpoznawczym art deco jest również polerowanie ich na wysoki połysk. Dobrze sprawdzą się ponadto meble zawierające szklane elementy.

Przy wyborze mebli pamiętajmy jednak, że powinny nie tylko pasować do stylu aranżacyjnego, ale również być wygodne i dobrej jakości, aby nasz salon rzeczywiście mógł pełnić swoje funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe.

Jakie dodatki wybrać, jeśli chcemy urządzić salon w stylu art deco?

Inspiracje wykończenia wnętrz art deco powinny być wypełnione niebanalnymi, wyszukanymi dodatkami. Świetnie w tej roli sprawdzają się wszelkie antyki – od mebli, przez lustra, po lampy czy zegary. Lustra ponadto pełnią funkcję optycznego powiększania pomieszczenia oraz jego rozświetlania, czego salony w stylu art deco mogą często potrzebować.

W kwestii materiałów warto stawiać na te bogato zdobione. W dodatkach świetnie sprawdzają się zarówno aksamit, jak i satyna, które połyskują, dając wrażenie przepychu. Poza tym, doskonałym wyborem będą także jedwab oraz futra.

Urządzając wnętrze w stylu art deco nie możemy zapomnieć o dziełach sztuki. Warto w tym celu sięgnąć do obrazów secesyjnych twórców, na przykład Alfonsa Muchy czy Gustava Klimta.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie