Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Przymierzasz się do kompleksowego remontu salonu? A może planujesz prace wykończeniowe w nowo zakupionym mieszkaniu i zastanawiasz się, jak urządzić przytulny pokój dzienny? Pomyśl o zaaranżowaniu go w stylu skandynawskim! Poznaj zasady, którymi należy się w takim przypadku kierować.

Jasne barwy

Skandynawia kojarzona jest głównie z surowym krajobrazem, długimi i mroźnymi zimami oraz ciemnością panującą za oknami. Brak słońca rekompensują jasne, naturalne kolory oraz dobrze dobrane sztuczne oświetlenie. Jeśli Twój salon ma reprezentować skandynawską myśl architektoniczną, na ścianach niech zagości biel, jasny odcień szarości lub wybrana barwa pastelowa. Możesz postawić również na popularne ostatnimi czasy beże.

Jeżeli wykańczasz mieszkanie pod klucz Kraków daje Ci duży wybór architektów wnętrz. Koniecznie poproś specjalistę o uwzględnienie w projekcie przynajmniej kilku źródeł sztucznego światła. Główna lampa sufitowa zadba o to, by salon był jasny nawet w pochmurne, jesienne dni, a lampy dodatkowe zbudują przytulną atmosferę. Możesz pomyśleć również o kurtynie świetlnej.

Praktyczny minimalizm

Styl skandynawski to połączenie minimalizmu z funkcjonalnością. Bogato zdobione komody ze żłobieniami czy dekoracje o krzykliwych kolorach zupełnie się tu nie sprawdzą. Zamiast tego do salonu wstaw meble o prostych kształtach i jednolitych, gładkich powierzchniach. Podczas zakupów miej na uwadze, że meble powinny być nie tylko ładne, ale i praktyczne – zawczasu pomyśl więc o tym, co będziesz w nich przechowywać, i uwzględnij to w liczbie szuflad i półek. Wystrzegaj się efektu zagracenia – styl skandynawski hołduje wolnej, spójnej przestrzeni.

Przytulne wnętrze, zgodne z filozofią hygge

Twój skandynawski salon ma być minimalistyczny, ale i wygodny. Szczególny nacisk postaw więc na meble wypoczynkowe i upewnij się, że spełnią swoją główną funkcję. Miękkie i głębokie kanapy oraz fotele w takich wnętrzach sprawdzają się doskonale. Świetnym pomysłem będzie również kominek – jeśli nie możesz sobie pozwolić na ten tradycyjny, pomyśl o zabudowanym kominku elektrycznym.

W stylu skandynawskim można odnaleźć duńską filozofię hygge, która skupia się na celebracji momentu i radości płynącej z drobnych przyjemności. Twój salon powinien więc umożliwiać cieszenie się każdą chwilą. Wygodny fotel ustawiony przy kominku to idealna baza do zatopienia się w lekturze – najlepiej, by była to jedna z powieści kryminalnych, w których tak chętnie zaczytują się Szwedzi czy Norwegowie.

Naturalne ozdoby

Ozdoby w stylu skandynawskim powinny przybliżać mieszkańców do natury. Dobrym wyborem będą lampiony, świece oraz żywe rośliny. Co ciekawe, w oknach domów skandynawskich rzadko widuje się zasłony czy firany. Mieszkańcy dalekiej północy stawiają raczej na rolety, które blokują dostęp światła w dzień polarny, gdy słońce nie schodzi z horyzontu. W naszej szerokości geograficznej, gdzie zachody słońca podziwiamy przez cały rok, można postawić na firanki wykonane z materiałów, które przepuszczają jak najwięcej naturalnego światła.

Najnowsze

Co w Krakowie