Jak wybrać basen ogrodowy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas kupowania basenu do ogrodu

Basen ogrodowy to doskonałe rozwiązanie, które pozwala w letnie, upalne dni skorzystać z ochładzającej kąpieli bez wychodzenia poza teren własnej posesji. Stanowi on również świetne urozmaicenie dla najmłodszych w trakcie spędzania wakacji w domu. Jeśli więc planujesz zakup basenu do ogrodu sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby ten zakup był w 100% udany.

Jakie są rodzaje basenów ogrodowych?

Na rynku znaleźć można wiele różnorodnych basenów do ogrodu, które pozwalają w pełni dopasować je pod względem kształtu oraz wymiarów do swoich potrzeb. Podstawowy podział basenów obejmuje natomiast trzy główne kategorie sklasyfikowane ze względu na ich konstrukcje. 

Baseny ogrodowe dmuchane

Basen ogrodowy dmuchany to najtańsza opcja, która jednak sprawdzi się przede wszystkim, jeśli poszukujesz basenu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Tego typu basen do ogrodu cechuje się zazwyczaj niewielkimi wymiarami oraz pojemnością. W związku z tym korzystanie z niego przez dorosłych jest problematyczne. 

Baseny ogrodowe rozporowe

Kolejnym rodzajem basenów ogrodowych są modele rozporowe. Basen rozporowy jest prosty w montażu, gdyż napełniająca go woda praktycznie sama go rozkłada. Najczęściej posiada on okrągły kształt oraz wyposażony jest w dmuchany kołnierz, który zapewnia wygodne podparcie dla pleców oraz chroni przed wylewaniem się z niecki basenowej wody. 

Baseny ogrodowe stelażowe

Chcąc ustawić w swoim ogrodzie duży basen, z którego z powodzeniem będą mogli korzystać zarówno najmłodsi, jak i dorośli należy natomiast postawić na basen ogrodowy stelażowy. Model ten cechuje się dużą stabilnością oraz wytrzymałością, dzięki konstrukcji wspieranej za pomocą stelaża. Z tego względu niektóre baseny stelażowe mogą mieć pojemność nawet kilku tysięcy litrów, a co za tym idzie kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie basenu do ogrodu?

Planując zakup basenu do ogrodu, należy w pierwszej kolejności wybrać dla niego odpowiednie miejsce. Dzięki temu wiedział będziesz na jaki jego wymiar możesz sobie pozwolić. Teren, na którym ma być ustawiony basen ogrodowy, powinien być płaski, a po ustawieniu na nim basenu powinna pozostać odpowiednia ilość miejsca pozwalająca na swobodne korzystanie z niego. Jeśli basen do ogrodu ma być ustawiony na trawniku, warto dodatkowo zaopatrzyć się wraz z nim w specjalną matę, która zostanie pod nim ułożona. Pozwoli ona zapobiec gniciu trawnika pod basenem oraz ochroni jego dno przed uszkodzeniem. 

Kupując basen do ogrodu, należy także pamiętać o dbaniu o odpowiednią jakość znajdującej się w nim wody. Zwłaszcza jeśli będzie to basen ogrodowy stelażowy lub rozporowy o dużej pojemności. Wraz z takim basenem trzeba się więc zaopatrzyć w pompę filtrującą, która będzie stale oczyszczać znajdującą się w niecce wodę, zapobiegając tym samym rozwojowi glonów lub drobnoustrojów. Wydajność pompy filtrującej określana w litrach na minutę powinna być natomiast dobrana do pojemności basenu, gdyż jeśli będzie ona zbyt mała, urządzenie okaże się nieskuteczne. 

Gdzie można kupić dobrej jakości basen do ogrodu?

Aby kupić dobrej jakości basen do ogrodu, który wykonany będzie z trwałych materiałów oraz wyposażony w elementy pozwalające zastosować w nim pompy filtrujące lub inne akcesoria najlepiej wybrać sklep specjalizujący się w sprzedaży wyłącznie takich produktów jak na przykład Intexmarket.pl. Dostępne w nim baseny ogrodowe to modele renomowanej marki Intex, wykonywane między innymi z potrójnej powłoki poliestrowej. Oferowane są one we wszystkich wariantach, dzięki temu w sklepie tym znaleźć można zarówno basen ogrodowy stelażowy, jak i basen ogrodowy rozporowy czy też dmuchany. Dodatkową zaletą zakupu basenu właśnie w tym miejscu jest również to, że można mieć pewność, iż będzie on objęty gwarancją producenta. Ponadto warto również wspomnieć, że oferowane przez Intexmarket baseny ogrodowe i akcesoria basenowe dostępne są w niższych cenach niż na przykład w sklepach stacjonarnych wykorzystujących sezon na tego typu produkty do większego zarobku. 

Podsumowując, kupując basen do ogrodu, należy przede wszystkim dobrać jego odpowiedni rodzaj do tego, kto ma z niego głównie korzystać oraz rozmiar do ilości dostępnego miejsca na działce. Ponadto warto również pamiętać o kupieniu wraz z nim akcesoriów basenowych takich jak mata pod basen, drabinka czy pompa filtrująca, które zapewnią możliwość bezproblemowego korzystanie z niego przez cały sezon.

Najnowsze

Co w Krakowie