Jak wybrać odpowiedni regał magazynowy dla Twojej firmy?

Efektywnie funkcjonująca firma to przede wszystkim solidnie pracujący ludzie. Jednakże wyposażenie magazynu powinno ułatwiać im wykonywanie obowiązków oraz zapewniać bezpieczeństwo. Z tego powodu zdecydowanie warto postawić na wysokiej klasy regały magazynowe, dostosowane do potrzeb przedsiębiorstwa.

Wyposażenie magazynu jest bardzo istotne, zależy od niego bowiem efektywność funkcjonowania firmy, a przede wszystkim ergonomia oraz bezpieczeństwo pracy. Poszczególne elementy wyposażenia powinny zatem być wybierane pod kątem wysokiej jakości, jak również dostosowania do wymogów i potrzeb przedsiębiorstwa. Dotyczy to również systemów regałów magazynowych.

 

Rodzaje regałów magazynowych i ich zastosowanie

Regały magazynowe dzielą się na kilka rodzajów:

1) Regały półkowe magazynowe – składają się z ram i półek, są łatwe w dostosowaniu do potrzeb konkretnego pomieszczenia magazynowego. Pomagają bardzo efektywnie zagospodarować każdą przestrzeń magazynową. Nadają do się przechowywania głównie mniejszych przedmiotów, toteż idealnie sprawdzają się przede wszystkim w branży e-commerce. 

2) Regały biurowe – niewielkie i kompaktowe, znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim przy przechowywaniu dokumentacji czy sprzętu biurowego. W magazynie dobrze spełniają się np. w kantorku.

3) Regały o dużej rozpiętości – przeznaczone do magazynowania części o znacznych gabarytach i/lub sporej wadze. Ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne, sprawdzają się dowolnej branży, przy czym stanowią doskonały wybór zwłaszcza dla magazynów przemysłowych.

4) Regały paletowe – dostosowane są do bezpiecznego magazynowania standardowych jednostek ładunkowych – takich jak palety euro czy inne palety drewniane – obsługiwanych systemem mechanicznym. Stanowią niezbędne wyposażenie każdego magazynu, w szczególności centrum dystrybucyjnego oraz firmy logistycznej.

5) Regały wspornikowe – służą do przechowywania materiałów dłużycowych, toteż są odpowiednim wyborem dla wszystkich firm zajmujących się produkcją i magazynowaniem tego typu materiałów.

6) Wielopoziomowe regały półkowe – regały półkowe, które umożliwiają zabudowę wysokiej hali magazynowej.

7) Regały przesuwne – system regałów, które się poruszają, bądź ruch odbywa się w ich obrębie. Pozwalają na przechowywanie różnego rodzaju towarów, w tym nietypowych, i umożliwiają doskonałe zagospodarowanie przestrzeni magazynowej.

8) Regały specjalne – służą do przechowywania towarów nietypowych, w tym materiałów niebezpiecznych, mogą też być wykorzystane do zagospodarowania przestrzeni o nieregularnych kształtach i nietypowych wymiarach.

 

Najważniejsze kryteria wyboru regału magazynowego

Wybór regałów magazynowych to poważna decyzja, od której zależy sprawność funkcjonowania przedsiębiorstwa. Dokonując go, kierować się należy kilkoma kluczowymi czynnikami. Zaliczają się do nich:

1) Rodzaj przechowywanych towarów – ich gabaryty, waga, delikatność. Przykładowo, do magazynowania stosunkowo niewielkich i lekkich przedmiotów idealnie nadają się regały półkowe. Jeśli w magazynie przechowywane są euro-palety, konieczne będzie zainwestowanie w regały paletowe. Z kolei do magazynowania towarów nietypowych bądź materiałów niebezpiecznych niezbędny będzie odpowiedni regał specjalny.

2) Wielkość magazynu i dostępna przestrzeń – system regałów magazynowych powinien gwarantować maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, przy zachowaniu warunków niezbędnych do wygodnego oraz bezpiecznego przemieszczania się i pracy.

3) Możliwość rozbudowy systemu w przyszłości – warto inwestować w modele regałów, które umożliwiają rozbudowę w razie potrzeby.

4) Ergonomia i dostęp do przechowywanych produktów.

 

Materiały i trwałość regałów magazynowych

Regały magazynowe zapewniać muszą bezpieczeństwo pracy, a także służyć przez długie lata. Zdecydowanie więc najlepsze będą modele wykonane z trwałych, odpornych materiałów wysokiej jakości. Najczęściej do produkcji tego typu konstrukcji stosuje się stal – powstają z niej regały do przechowywania zarówno małych i lekkich, jak i dużych i ciężkich przedmiotów. Warto pamiętać, że stal zapewnia wysoki poziom wytrzymałości, oraz dobrze znosi obciążenia mechaniczne. Regały stalowe będą nadawały się szczególnie do intensywnej pracy w magazynie, gdzie grożą im uszkodzenia mechaniczne.

 

Korzyści wynikające z odpowiedniego wyboru regału

Dobrze dobrany regał magazynowy przyczynia się do poprawny efektywności pracy w magazynie – można go łatwiej i wygodniej, a przez to sprawniej obsługiwać. Do tego dochodzi poprawa bezpieczeństwa – odporna konstrukcja, przystosowana do magazynowania określonych przedmiotów, nie generuje zagrożeń, pod warunkiem odpowiedzialnego zachowania pracowników. Do tego dochodzi optymalizacja przestrzeni magazynowej i wynikające z niej oszczędności związane z lepszym wykorzystaniem miejsca oraz łatwiejszym dostępem do towarów.

 

Jak znaleźć idealnego dostawcę regałów magazynowych?

Solidny producent i dostawca regałów magazynowych nie tylko zapewnia produkty wysokiej jakości, spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa. Zapewnia kompleksowe rozwiązania: doradztwo techniczne, dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb firmy, montaż regałów, a także opiekę serwisową.

Takim producentem systemów regałów magazynowych jest META – meta-online.pl. Firma poszczycić się może 125 lat doświadczenia, dzięki któremu oferuje produkty najwyższej jakości, spełniające wymogi każdej branży.

Najnowsze

Co w Krakowie