Jak wyglądała realizacja obietnic wyborczych podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, skrócenie kolejek do lekarzy oraz zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Ty tylko przykład obietnic wyborczych, które nie zostały zrealizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Prawie 40% z nich nie udało się wprowadzić w życie, jednak władze mają na koncie wiele sukcesów – twierdzi Stowarzyszenie Demagog. 

Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało 33 obietnice wyborcze, a 4 zostały wprowadzone w życie z opóźnieniem. Częściowo zrealizowano 25 przyrzeczeń, a 2 zostały zamrożone. Nie zrealizowano 36 obietnic wyborczych. 

Obietnice zrealizowane

Wielkim sukcesem rządu jest wprowadzenie programu socjalnego 500+, choć niektórzy uważają go za największą porażkę rządzących. Kontrowersje wywołała likwidacja gimnazjów oraz cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Prawo i Sprawiedliwość zwolniło osoby do 26 roku życia z płacenia PIT-u, a emeryci otrzymali 13 emeryturę. 

Wprowadzono również program antysmogowy czy Przyjazna Polska. Udzielono wsparcia organizacjom strażniczym. Przywrócono Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wprowadzono ustawę antyterrorystyczną.  

Obietnice zrealizowane z opóźnieniem lub częściowo zrealizowane

Do obietnic zrealizowanych z opóźnieniem zaliczone zostały darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia oraz opóźnienie wieku emerytalnego. 

Częściowo zrealizowano likwidację gabinetów politycznych, reformę IPN czy ustawę o suwerenności państwa. Nie zaczęto budowy Tunelu do Świnoujścia, jednak przygotowano projekty i starano się o pozwolenia. Rozpoczęcie budowy rozpocznie się dopiero w IV kwartale 2019 r., czyli po zakończeniu obecnej kadencji rządów PiS. 

Obietnice zamrożone i niezrealizowane

Zamrożono dwie obietnice: brak zawiasów dla skazanych za pedofilię oraz podatek dla supermarketów. 

Nie zbudowano 100 tys. mieszkań w 2019 r. w ramach programu Mieszkanie+. Dzieci nie otrzymały darmowych ciepłych posiłków w szkole, ani nie mają darmowego wstępu do muzeów. Nie zrealizowano reformy ABW i Straży Granicznej. Nie zdekoncentrowano mediów oraz nie wprowadzono ustawy przeciw fake newsom. Nie obniżono PIT-u pracowniczego. 

Nie zlikwidowano kolejek do lekarza, ani NFZ. Wśród miłośników zwierząt pojawia się oburzenie, że PiS nie zlikwidował ferm futerkowych. 

Całe podsumowanie rządów Prawa i Sprawiedliwości znajdziecie tutaj. 

Co to Demagog?

Demagog to stowarzyszenie, mające na celu poprawę jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelem wiarygodnych i bezstronnych informacji. Zespól od kwietnia 2014 r. weryfikuje wypowiedzi polityków. W ramach walki z fake newsami Demagog prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży.

js/Demagog.pl

Najnowsze

Co w Krakowie