„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Jak wyglądała realizacja obietnic wyborczych podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości?

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia, skrócenie kolejek do lekarzy oraz zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Ty tylko przykład obietnic wyborczych, które nie zostały zrealizowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Prawie 40% z nich nie udało się wprowadzić w życie, jednak władze mają na koncie wiele sukcesów – twierdzi Stowarzyszenie Demagog. 

Prawo i Sprawiedliwość zrealizowało 33 obietnice wyborcze, a 4 zostały wprowadzone w życie z opóźnieniem. Częściowo zrealizowano 25 przyrzeczeń, a 2 zostały zamrożone. Nie zrealizowano 36 obietnic wyborczych. 

Obietnice zrealizowane

Wielkim sukcesem rządu jest wprowadzenie programu socjalnego 500+, choć niektórzy uważają go za największą porażkę rządzących. Kontrowersje wywołała likwidacja gimnazjów oraz cofnięcie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Prawo i Sprawiedliwość zwolniło osoby do 26 roku życia z płacenia PIT-u, a emeryci otrzymali 13 emeryturę. 

Wprowadzono również program antysmogowy czy Przyjazna Polska. Udzielono wsparcia organizacjom strażniczym. Przywrócono Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wprowadzono ustawę antyterrorystyczną.  

Obietnice zrealizowane z opóźnieniem lub częściowo zrealizowane

Do obietnic zrealizowanych z opóźnieniem zaliczone zostały darmowe leki dla osób powyżej 75 roku życia oraz opóźnienie wieku emerytalnego. 

Częściowo zrealizowano likwidację gabinetów politycznych, reformę IPN czy ustawę o suwerenności państwa. Nie zaczęto budowy Tunelu do Świnoujścia, jednak przygotowano projekty i starano się o pozwolenia. Rozpoczęcie budowy rozpocznie się dopiero w IV kwartale 2019 r., czyli po zakończeniu obecnej kadencji rządów PiS. 

Obietnice zamrożone i niezrealizowane

Zamrożono dwie obietnice: brak zawiasów dla skazanych za pedofilię oraz podatek dla supermarketów. 

Nie zbudowano 100 tys. mieszkań w 2019 r. w ramach programu Mieszkanie+. Dzieci nie otrzymały darmowych ciepłych posiłków w szkole, ani nie mają darmowego wstępu do muzeów. Nie zrealizowano reformy ABW i Straży Granicznej. Nie zdekoncentrowano mediów oraz nie wprowadzono ustawy przeciw fake newsom. Nie obniżono PIT-u pracowniczego. 

Nie zlikwidowano kolejek do lekarza, ani NFZ. Wśród miłośników zwierząt pojawia się oburzenie, że PiS nie zlikwidował ferm futerkowych. 

Całe podsumowanie rządów Prawa i Sprawiedliwości znajdziecie tutaj. 

Co to Demagog?

Demagog to stowarzyszenie, mające na celu poprawę jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelem wiarygodnych i bezstronnych informacji. Zespól od kwietnia 2014 r. weryfikuje wypowiedzi polityków. W ramach walki z fake newsami Demagog prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży.

js/Demagog.pl

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca