Jak założyć akwarium dla bojownika?

Wiedza, jakie ryby mogą być hodowane w jednym akwarium, jaki pokarm im dostarczyć i jaki sprzęt będzie niezbędny, aby zapewnić im zdrowy i zrównoważony rozwój, jest niezbędna na każdym etapie twojej przygody z akwarystyką. Po poradniki i opinie na forach sięgają nie tylko osoby początkujące, ale również takie, które chcą rozpocząć hodowle nowych gatunków. Podpowiadamy, jak założyć akwarium dla bojownika — ryby, która będzie prawdziwą ozdobą twojego zbiornika.

Bojownik – jaka to ryba, czym się charakteryzuje?

Bojownik to niezwykle popularna ryba wśród wielbicieli akwarystyki, dlatego zyskała nawet miano ,,króla akwariowych wód”. Istnieje wiele gatunków bojowników, lecz najczęściej hodowanym jest bojownik syjamski. To rodzaj słodkowodnej, okoniokształtnej ryby, którą w naturalnym środowisku najczęściej spotkamy w rejonach południowej Azji. Wielbiciele akwariów docenili wyjątkowe i różnorodne odmiany kolorystyczne bojowników, które mogą występować w barwach czerwieni, koloru niebieskiego, zielonego, żółtego, a także w dwu lub wielu barwach.

Czym żywi się bojownik?

Bojownik to rodzaj mięsożernej ryby, dlatego ważne, aby w akwarium otrzymywał pokarm pochodzenia zwierzęcego: larwy owadów, drobne bezkręgowce czy zooplankton. Warto zadbać o zróżnicowanie sposobu obróbki pokarmu, mieszając suche pożywienie z mrożonym lub liofilizowanym. Źle dobrane gatunki ryb mogą stać się pokarmem dla bojownika, który jako drapieżnik bywa agresywny, nawet wobec innych bojowników. Zbyt małe, a także zbyt duże względem bojownika ryby mogą szybko stać się ofiarą tego słynącego z wojowniczej natury osobnika.

Jakie akwarium dla bojownika? Wymagania gatunku

Bojownik źle zniesie niedopasowane do jego wymagań i potrzeb warunki, szczególne te związane z wielkością, kształtem i wyposażeniem akwarium. Ten gatunek ryb traci orientację w tzw. kuli, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie kwadratowe akwarium dla bojownika, zakładając, że samiec potrzebuje ok. 4-5 litrów przestrzeni, a para ok. 10-15 l. Ważne, aby zarówno małe akwarium dla bojownika, jak i to większe zawsze posiadało pokrywkę, gdyż bez niej ryba może wyskoczyć, a także bardziej narażona jest na niebezpieczną dla jej zdrowia nagłą zmianę temperatur.

Bojowniki posiadają także wymagania dotyczące wody, a najbardziej służy im ta o pH 6,0-7,5, miękkiej twardości o temperaturze 25–28°C. Ważne, aby od razu zainwestować w akwarium dla bojownika z filtrem i grzałką z termostatem.

Jakie dodatki do akwarium dla bojownika?

Niesamowite barwy bojownika wyeksponuje odpowiednie światło, a także jednolite tło. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne, ani zbyt słabe, lecz w tym aspekcie bojowniki nie są zbyt wybredne. Natomiast źle czują się w akwarium pozbawionym naturalnej i bujnej roślinności, które bywa dla nich miejscem odpoczynku, relaksu i kryjówki. Warto udekorować akwarium z bojownikami, dodając do niego kamienie, skały czy korzenie, a w razie problemów z aranżacją przestrzeni skorzystać ze sztucznych ozdób.

Gdzie kupić akwarium dla bojownika?

Możesz samemu kompletować sprzęt i dodatki niezbędne do hodowli “królów akwariowych wód” lub zdecydować się na zestaw akwariowy dla bojownika. To bardziej sprawdzone rozwiązanie, szczególnie dla osób, które mają mało czasu na swoje hobby lub chcą podarować akwarium bliskiej osobie. Gotowe zestawy akwariowe, a także osobne wyposażenie zbiornika warto zakupić w specjalistycznej hurtowni. My szczególnie polecamy sklep akwarystyczny Aquario, w którym nie tylko możesz dokonać zakupu najpotrzebniejszych sprzętów, ale także uzyskać fachową pomoc w doborze dodatków, a także porady dotyczące założenia swojego pierwszego akwarium.

Pamiętaj, że bojowniki, choć są jednymi z najpopularniejszych ryb akwariowych, nie są zalecane dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z akwarium, dlatego zanim zaczniesz kompletować niezbędny sprzęt, spytaj sprzedawców Aquario, które gatunki ryb zalecają początkującym akwarystom.

Najnowsze

Co w Krakowie