Jak zapewnić roślinom optymalne warunki w tunelu foliowym?

Decyzja podjęta: ruszasz z amatorską uprawą warzyw w ogrodzie. Aby przyspieszyć wegetację roślin oraz zapewnić im ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami, potrzebny Ci będzie namiot foliowy. Żeby cieszyć się obfitymi i pysznymi plonami, musisz też wiedzieć, jak w tunelach foliowych tworzy się optymalne warunki do uprawy roślin.

Wybór właściwego miejsca w ogrodzie

Rośliny pod folią wymagają dobrego przepływu powietrza i dostępu do światła słonecznego. Dlatego tunele foliowe ustawia się w miejscach nasłonecznionych (bez wysokich drzew i budynków), ale chronionych przed silnymi wiatrami, o orientacji wschód-zachód. Odpowiednia wentylacja zapobiega zbyt wysokim temperaturom pod folią w upalne, letnie dni oraz zbyt dużej wilgotności, która sprzyja rozwojowi grzybów. Tunele foliowe, co do zasady, są rozwiązaniem mobilnym, więc można (a nawet trzeba) przenosić je w nowe miejsca co kilka lat.

Wybór właściwego namiotu foliowego

Sklepy ogrodnicze, zwłaszcza internetowe, obfitują w rozmaite tunele foliowe. Poszczególne konstrukcje różnią się od siebie m.in. rozmiarami, kształtem, zastosowanymi materiałami oraz wyposażeniem. Różnicę zobaczysz także w cenie.

Jeśli chcesz zapewnić roślinom optymalne warunki rozwoju, kup namiot foliowy:

  • o stabilnej i trwałej (najlepiej stalowej) konstrukcji;
  • z otwieranymi, bocznymi oknami, które umożliwią wietrzenie wnętrza namiotu oraz hartowanie roślin przed planowanym zdjęciem poszycia foliowego;
  • z moskitierami w oknach, dzięki którym podczas wietrzenia do środka nie będą wlatywać owady;
  • z poszyciem wykonanym z trwałego, wielosezonowego, odpornego na promienie UV materiału;
  • o wysokości co najmniej 2 m, aby pracować w prawidłowej, wyprostowanej pozycji;
  • wyposażony w drzwi zamykane na zamek błyskawiczny;
  • w rozmiarze dopasowanym do planowanej powierzchni uprawy – na działkę i do przydomowego ogrodu świetnie nadają się tunele foliowe o wymiarach 2 × 3 m lub 2,5 × 4

Wyposażenie tunelu foliowego Dollo Garden

Tańszy namiot foliowy, drogi tunel z poliwęglanu, a może foliak DIY?

Do przydomowej, amatorskiej uprawy idealnie nada się prosty tunel foliowy. Znajdziesz go w ofercie polskiej firmy Dollo.pl, która jest producentem namiotów foliowych. Ceny wielosezonowych tuneli, które posiadają wszystkie kluczowe dla efektywnej uprawy elementy (zobacz poprzedni akapit), zaczynają się już od około 250 zł.

Jeśli zależy Ci na żywotności sięgającej kilkudziesięciu lat, możesz zdecydować się na wytrzymalszy i droższy tunel z poliwęglanu. Poliwęglan jest praktycznie niezniszczalny. Zapewnia bardzo dobrą przepuszczalność światła i skutecznie chroni rośliny przed promieniami UV. Płyty poliwęglanowe nie żółkną, są lekkie i niełamliwe. W przeciwieństwie do szkła nie da się ich rozbić. Ceny poliwęglanowych konstrukcji zaczynają się od 1500 do 2000 zł, a to dla wielu debiutujących ogrodników zbyt duża inwestycja.

Namiot foliowy możesz też wykonać samodzielnie. Folię tunelową kupisz w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Jeśli nie wiesz, jak zrobić tunel foliowy – taki, który faktycznie „działa”, warto jednak przemyśleć zakup gotowego rozwiązania, przynajmniej na start.

Tunel foliowy 2,5 × 4 m Dollo Garden

Jak sadzić pomidory i inne warzywa w tunelach foliowych?

Zacznij od użyźnienia gleby i wzbogacenia jej o materię organiczną (kompost, obornik). W tunelach foliowych najczęściej uprawia się rośliny klimatu umiarkowanego (np. marchew) oraz ciepłolubne (np. pomidory). W uprawach pod folią bardzo ważne jest przestrzeganie kolejności sadzenia roślin, aby zmieścić się z uprawą dwóch gatunków w jednym miejscu. Kiedy i jak sadzić pomidory w tunelu? Już w kwietniu – w miejscu po zebranej sałacie, szpinaku, koprze czy rzodkiewce. Jeśli planujesz uprawiać głównie egzotyczne rośliny, rozważ ogrzewanie tunelu foliowego.

 

Najnowsze

Co w Krakowie