Jak zaradzić pierwszym zmarszczkom mimicznym?

Pierwsze zmarszczki pojawiają się po 25 roku życia, choć zdarza się, że można zaobserwować je dużo wcześniej, zwłaszcza na delikatnej skórze wokół oczu. Sprawdźmy, jak opóźnić proces starzenia skóry twarzy.

Przyczyny powstawania zmarszczek w młodym wieku

Kiedy mamy 25 lat, nasza skóra promienieje i szybko się regeneruje. Niemniej z punktu widzenia fizjologii skóra zaczyna się starzeć, bo ubywa jej kolagenu, dlatego właśnie dobrze zacząć odpowiednią pielęgnację skóry w tym wieku, a najpóźniej przed 30 rokiem życia.

Czas powstawania zmarszczek waha się od 20 do nawet 40 roku życia. Starzenie się skóry wynika z czynników wewnętrznych (predyspozycji genetycznych oraz stylu życia), jak i zewnętrznych (skutki nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne).

Jak uniknąć zmarszczek w młodym wieku?

Na powstawanie zmarszczek w dużej mierze wpływ mają geny, styl życia i pielęgnacja. Genów nie zmienimy, ale możemy powalczyć na dwóch kolejnych polach.

Styl życia odbija się na naszym zdrowiu i wyglądzie. W dużej mierze to promieniowanie słoneczne odpowiada za szybsze starzenie się skóry. Również osoby często odwiedzające solarium dotknięte są tym problemem. Promienie ultrafioletowe przyczyniają się do szybszego powstawania wolnych rodników, które uszkadzają włókna elastyny. Dlatego jeśli chcemy uniknąć zmarszczek mimicznych w młodym wieku, ograniczmy wizyty w solarium oraz opalajmy się rozsądnie, nie zapominając o kosmetykach z filtrem zarówno latem, jak i zimą.

Kolejną przyczyną szybszego powstawania zmarszczek jest palenie papierosów. Skóra palacza staje się szara i wykazuje skłonność do szybszej utraty jędrności. Smog i zanieczyszczenie powietrza przyczyniają się do podrażnień skóry, przesuszeń i podrażnień. Wreszcie dochodzi kwestia stresu – kortyzol wpływa na szybszą utratę kolagenu. Wspomnijmy jeszcze o niezdrowej diecie i braku dostatecznej ilości składników odżywczych.

Odżywianie receptą na młodą skórę

Zacznijmy od odpowiedniego nawodnienia. Człowiek w dużej mierze składa się z wody. Brak wody w organizmie powoduje osłabienie cząsteczek kolagenu i odwodnienia tkanek. Kolejną kwestią jest dieta. Ciału trzeba dostarczać pokarmu bogatego w witaminę C i beta karoten (najpopularniejsze antyoksydanty, których zadaniem jest niszczenie wolnych rodników). Ograniczmy też ilość wysoko przetworzonej żywności i cukru.

Na ratunek kosmetyki

Odpowiednia pielęgnacja skóry powinna składać się z dwóch kroków: oczyszczania i nawilżania. Skóra, której brak regularnego oczyszczania trudniej się regeneruje. Nawilżanie skóry zaś jest podstawą pielęgnacji przeciwzmarszczkowej – nawilżona, elastyczna i gładka łatwiej oprze się szkodliwym skutkom stresu i zanieczyszczenia.

Zabieg u specjalisty

Kiedy inne metody zawiodą, warto pomyśleć o zabiegu pielęgnacyjnym w gabinecie specjalisty. W Dermapen Kraków wykonuje się zabiegi dedykowane osobom, na których skórze pojawiły się zwiotczenia, płytkie zmarszczki, a dekolt i szyja także wyglądają na zmęczone i poszarzałe. 

Niewątpliwie jednak im szybciej zareagujemy i wprowadzimy zmiany w naszym życiu, tym nasze ciało piękniej nam podziękuje – swoim zdrowym wyglądem i samopoczuciem.

Najnowsze

Co w Krakowie