Jak znaleźć dobrego adwokata?

Większość z nas najbardziej boi się ciężkich chorób oraz problemów z wymiarem sprawiedliwości. Zapewne wynika to z faktu, że po prostu nie znamy się na procedurach i stajemy się uzależnieni od czyjejś decyzji, wiedzy, a także okoliczności, które ciężko jest zrozumieć, czy też ominąć. Z drugiej strony tłumaczenie się niewiedzą i nieznajomością przepisów nie zwalnia z konieczności ich przestrzegania. Co zrobić, gdy mamy problemy z prawem? Gdzie się udać, gdy potrzebujemy porady w sprawie majątkowej? Kto pomoże nam się rozwieść?

  1. Adwokat do zadań specjalnych
  2. Znajdź fachowca w dziedzinie
  3. Korzystaj z polecania
  4. Wiedza tajemna

Adwokat do zadań specjalnych

Zdarzają się sytuacje, gdy z pomocy adwokata będziemy musieli skorzystać i wcale nie dotyczą one tylko i wyłącznie przestępstw. Nasze życie i działanie w społeczeństwie w wielu aspektach opiera się o przepisy różnych kodeksów i zapisów, a to także wpływa na fakt, że adwokaci specjalizują się w konkretnych sprawach i przede wszystkim to kryterium musimy wziąć pod uwagę, szukając specjalisty w dziedzinie. Teoretycznie zdajemy sobie sprawę, jakie cechy powinien mieć dobry adwokat. Kraków na swoim terenie ma szereg profesjonalnych kancelarii i samodzielnych pracowników. A listę zalet możemy wymienić jednym tchem. Przede wszystkim adwokat ma być zaangażowany w sprawę swojego klienta, mieć wiedzę i doświadczenie, kierować się empatią, a z drugiej strony być rzetelnym, poinformowanym. Niezwykle ważne jest również to, jak traktuje i jak rozmawia ze swoimi klientami i oczywiście, ile kosztują jego usługi. Dość dużo warunków specjalista od paragrafów musi spełniać.

Znajdź fachowca w dziedzinie

Nie wiemy, czy istnieje adwokat idealny, bo przecież nie ma ludzi bez skazy, ale warto poświęcić czas, by znaleźć jak najlepszego specjalistę, z którym bez problemu się dogadamy. Można na przykład przeszukiwać fora internetowe i czytać opinie, zapytać znajomych, kogo by polecili, ale przede wszystkim umówić się na spotkanie, by porozmawiać z adwokatem i na tej podstawie mieć chociażby pierwsze wrażenie i pewnego rodzaju rozeznanie. Do takiej rozmowy warto się przygotować, spisać sobie pytania, jakie chcielibyśmy zadać lub też wątpliwości i bardzo dokładnie słuchać i obserwować – w końcu to człowiek, któremu powierzamy często majątek, wolność czy też sprawy zawodowe lub rodzinne.

Korzystaj z polecania

Poczta pantoflowa to jest najlepsza reklama dla każdego adwokata. Jest bardziej wiarygodna niż statystyka wygranych spraw. Nie wszyscy specjaliści są doskonali, ale bez problemu od ludzi dowiemy się, do kogo warto iść, a kogo najlepiej omijać i to szerokim łukiem. Najważniejszym aspektem przy wyborze przedstawiciela będzie jego indywidualne podejście do klienta. Każda sprawa jest inna, a nasza jest dla nas najważniejsza i to jest oczywiste, że chcemy, by dla kogoś innego również była istotna. Pomimo tego że przecież płacimy (i to często niemałe) pieniądze, to chcemy, by to chęć pomocy była motywacją naszego adwokata. Z drugiej strony niezwykle ważnym aspektem będzie wykształcenie oraz stałe podnoszenie kompetencji. Wiedza musi być uzupełniana na bieżąco, a znajomość konkretnych przepisów to po prostu must have działalności. Jak widać, jest to zawód dla tych, którzy potrafią i chcą się nieustannie uczyć. Warto również zwrócić uwagę na stosunek adwokata do klienta. Tu nawet nie chodzi o empatię czy też zwykłą przyzwoitość, ale o to, by traktować drugiego człowieka z szacunkiem, niezależnie od tego, jak jest ubrany, jakie ma wykształcenie, czy też ile ma pieniędzy. Wiedza, terminy, procedury powinny więc być w taki sposób omawiane, by zostały odpowiednio zrozumiane. Specjalistyczne słownictwo, prawnicze frazesy czy też łacińska terminologia muszą ustąpić jasności wypowiedzi.

Wiedza tajemna

W pierwszym kontakcie z przepisami to tak właśnie możemy się czuć. Dlatego prawnik jest naszym przewodnikiem i prawą ręką, osobą, do której trzeba mieć niemal bezgraniczne zaufanie, ponieważ działa on dla naszego dobra, choć nie zawsze sprawa rozstrzygnie się na naszą korzyść i tego też trzeba mieć świadomość. Ciężko jest ocenić kompetencje adwokata, jeśli sami się na przepisach nie znamy. Fachowiec wyjaśni nam wszystkie zawiłości zrozumiałym językiem i sprawi, że przynajmniej w granicy swojej sprawy działania prawnika będą dla nas zrozumiałe i wiarygodne. To ważne i należy ten zakres oraz oczekiwania ustalić już na samym początku włącznie z informacjami o honorarium. Takie aspekty muszą pojawić się w umowie. Ważne będą również pytania, czy adwokat ma doświadczenie w konkretnym zakresie, czy prowadził taką sprawę jak nasza, a także jakie są jego oczekiwania i prognozy oraz jak hipotetycznie nasza historia może się zakończyć. To ważne, bo przecież druga strona też uważa, że ma rację i też pewnie chce wygrać. I po tej drugiej stronie też stoi doświadczony adwokat lub prokurator.

Szukając dobrego prawnika, sięgajmy do internetu, pytajmy znajomych, rozmawiajmy z ludźmi. Choć pewnie niektóre opinie można będzie włożyć między bajki, to wypowiedzi o tym, jak prawnik traktuje swoich klientów oraz jak mocno angażuje się w sprawę będą czasami tymi najistotniejszymi.

Najnowsze

Co w Krakowie